NDNV: Obustaviti postupak protiv Ane Lalić, iz Kriznog štaba potvrđeno njeno pisanje 1Foto: Fejsbuk/Ana Hegediš Lalić

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zahtevalo je danas da nadležni odgovore zbog čega se i dalje vodi postupak protiv Ane Lalić, jedine novinarke u Evropi koja je bila uhapšena u vreme pandemije, kada je „i iz Kriznog štaba potvrđeno njeno pisanje da je bilo velikih problema sa nedostatkom odgovarajuće zdravstvene opreme u medicinskim ustanovama“.

„Pitamo državnog tužioca na osnovu čega je nastavljen postupak protiv naše koleginice, novinarke portala Nova.rs i članice Upravnog odbora NDNV-a, čak i posle priznanja glavnog epidemiologa u Kriznom štabu doktora Predraga Kona da ipak nije bilo dovoljno zaštitne opreme na početku, ali da se o tome ćutalo jer nisu hteli da plaše građane“, saopštio je NDNV.

Dodali su da uloga novinara i medija nije da skrivaju istinu od javnosti i predstavnike vlasti prikazuju u pozitivnom svetlu, već da građane informišu o svim važnim činjenicama, kakve god one bile.

„U tom pogledu, hapšenje novinarke i nastavak apsurdnog postupka protiv nje predstavlja direktan atak i na same građane, odnosno na njihovo pravo da budu informisani“, poručio je NDNV.

Ana Lalić privedena je 1. aprila uveče, nakon čega je provela noć u policijskom pritvoru, a NDNV je ocenio da je proces protiv nje „kafkijanski“.

„Umesto izvinjenja i pokretanja postupka protiv odgovornih za propuste u nabavci zaštitne opreme i izlaganja zdravstvenih radnika zarazi, ali i za hapšenje novinarke koja je izveštavala u javnom interesu – državni organi u Srbiji nastavljaju kafkijanski proces protiv Ane Lalić koja je na portalu Nova.rs objavila tekst o situaciji u Kliničkom centru Vojvodine“, piše u saopštenju.

NDNV je apelovao na javnost, kao i na nosioce funkcija u državnim organima da ne podležu nezakonitim pritiscima nosilaca političke moći, već da postupaju u skladu sa zakonima i spreče urušavanje pravosudnih institucija, pravnog sistema i principa vladavine prava, jer je to njihova obaveza i odgovornost.

„Podsećamo da je Srbija u protekloj godini već pala za tri mesta na rang-listi slobode medija Reportera bez granica, a da vlasti i dalje nastavljaju pritiske na novinare zloupotrebljavajući pandemiju i vanredno stanje, i demonstrirajući tako opasne namere kada su u pitanju ograničenja gradjanskih sloboda, ali i sam demokratski poredak“, navedeno je u saopštenju.

NDNV je dodao da će o svim okolnostima vezanim za postupak protiv Ane Lalić izvestiti sve relavantne međunarodne novinarske organizacije i institucije Evropske unije.

Ana Lalić je privedena nakon što je Klinički centar Vojvodine (KCV) obavestio tužilaštvo i policiju da je Lalićeva svojim tekstom koji je objavila toga dana uznemirila javnost i naštetila ugledu te zdravstvene ustanove.

„Odveli su je. Pre toga su temeljno preturili celi naš stan, i uzeli su njen laptop i oba njena mobilna telefona“, kazao je tada njen suprug agenciji Beta.

Ana Lalić je u tekstu koji je objavljen na portalu Nova.rs navela da KCV-u imaju problem sa „hroničnim nedostatkom osnovne opreme i potpuno haotičnim uslovima rada u vreme pandemije“.

Portal je citirao i izjave medicinskog osoblja, koje je tvrdilo da u KCV-u vlada potpuni izostanak sprovodjenja protokola i organizacije, odnosno da je na snazi „više improvizacija, nego organizacija“.

Nova.rs je u tekstu navela da je pokušala da dobije komentar zvaničnika Kliničkog centra Vojvodine, kao i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo na navode zaposlenih u KCV-u, ali niko od njih nije odgovorio na pitanja.

Privođenju Ane Lalić prethodilo je usvajanje Zaključka Vlade Srbije kojim je bilo propisano da je jedino Krizni štab ovlašten da daje zvanične informacije u svemu što ima veze sa pandemijom, dok se sve ostale informacije mogu smatrati dezinformacijama i podleći krivičnoj odgovornosti.

Nakon privođenja novinarke i pritiska domeće i međunarodne javnosti, vlada je povukla sporni zaključak.

NDNV je 16. aprila najoštrije osudio kampanju mržnje na društvenim mrežama i digitalnim platformama protiv Ane Lalić i pozvalo nadležne institucije da konačno razviju sistem zaštite onih koji koji rade u javnom interesu, kao što su novinari koji poštuju Kodeks novinara Srbije.

„Upozoravamo donosioce odluka da je govor mržnje dosegao takve razmere da je društvo u Srbiji dovedeno na ivicu sukoba, te da izostanak adekvatne rekacije može imati pogubne posledice“, naveo je tada NDNV u saopštenju.

Dodali su da su i ovaj slučaj prijavili Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara kao i Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, i najavili da će pružiti pravnu pomoć koleginici Lalić u nameri da pred sudom traži zaštitu svojih prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari