Osim klasične nastave naš fakultet nudi i profesionalnu praksu, kao i više drugih sadržaja koji doprinose popularizaciji ove visokoškolske ustanove, kao i prirodnih nauka, kaže Miroslav Ćirić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, koji obuhvata pet različitih fakulteta.
– Za naše studente organizujemo profesionalnu i nastavnu praksu, od kojih se neke odvijaju i u inostranstvu.
Osim klasične nastave naš fakultet nudi i profesionalnu praksu, kao i više drugih sadržaja koji doprinose popularizaciji ove visokoškolske ustanove, kao i prirodnih nauka, kaže Miroslav Ćirić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, koji obuhvata pet različitih fakulteta.
– Za naše studente organizujemo profesionalnu i nastavnu praksu, od kojih se neke odvijaju i u inostranstvu. Zasad u tome najviše učestvuju studenti turizmologije, koji imaju mogućnost da rade (obave stručnu praksu) tokom leta u grčkim hotelima ili na brodovima. Skoro smo imali sastanak i sa predstavnicima američke kompanije Volt Dizni, koji, veoma zainteresovani da naše studente turizmologije, ali i ostalih grupa odvedu u Diznilend i ponude neke programe. Svi studenti koji su prošli ovakvo iskustvo imaju samo reči hvale – kaže Ćirić.
Most između starog i novog
U skladu sa bolonjskim reformama, na PMF postoje osnovni studijski programi u trajanju od tri godine, i to iz matematike, informatike, fizike, hemije, biologije, geografije i turizmologije. Posle osnovnih studija studenti mogu upisati diplomske akademske studije od dve godine iz matematike, primenjene matematike, opšte i primenjene fizike, opšte i primenjene hemije, geografije, turizmologije, biologije i ekologije. Za matematiku, fiziku, informatiku i hemiju postoje i dopunske i specijalističke studije koje traju tri godine. Na fakultetu su izjednačene diplome diplomiranih studenata (koji su studirali četiri godine) i mastera (čije studije traju pet godina). Neki studenti su već upisali i „nove“ doktorske studije (od tri godine) posle „starog“ četvorogodišnjeg studiranja.
Profesor Dragan Gajić sa Odseka za fiziku dodaje da na PMF postoje i projekti popularizacije matematike, fizike i prirodnih nauka, koji ne uključuju samo studente već i populaciju mlađih ili starijih građana Niša.U okviru tog projekta već je održano desetak veoma posećenih predavanja, na kojima su govorili poznati stručnjaci iz zemlje i regiona. Prošle zime u Sokobanji organizovana je i Zimska škola fizike, koju su pohađali učenici sedmog i osmog razreda, čija je budućnost na ovom ili drugim fakultetima NU.
– Ja se nadam da će resorno ministarstvo i dalje finansijski podržavati ovakve projekte. Njihov cilj je da doprinesu da se mladi ne boje prirodnih nauka i što više vežu za takve nauke i naš fakultet. Njihova ideja je i da nauku učinimo dostupnom svima. Žalosno je, na primer, da mnogi ne znaju ko je Milutin Milanković ili znaju samo da je reformisao kalendar. A on je svetski poznat po teoriji o klimatskim promenama, koje su sada veoma aktuelne. Mnogi ne znaju ni da u Nišu živi Željko Filipović, najbolji stručnjak za (vremenske) kalendare u Srbiji, koji je napravio savršen kalendar koji ne odstupa od onog astronomskog. Predavanja na kojima govorimo o takvim ljudima i te kako su značajna. Značajne su, svakako, i druge teme, kao što su, na primer, ekstrasolarne planete (planete izvan Sunčevog sistema), o kojima ovih dana govorimo na predavanju – kaže Gajić.
Gajić dodaje da pri PMF postoji i Astronomsko društvo Alfa, koje jeste samostalno, ali zapravo funkcioniše na fakultetu i uz veliko zalaganje grupe profesora. Fakultet će uskoro imati i „svoj“ teleskop, koji se već nalazi na carini, a nabavljen je donacijom. U blizini Prokuplja se upravo gradi visinska stanica Opservatorije, kao jedina institucija te vrste u Srbiji, koju su incirali profesori PMF. Na fakultetu ozbiljno razmišljaju i o gradskoj opservatoriji, iza koje bi trebalo da stane grad, a u kojoj bi studenti fizike mogli da obavljaju vežbe. Bilo bi lepo, kaže on, i da Odsek za biologiju radi u Botaničkoj bašti ili da studenti obavljaju vežbe u Zoološkom vrtu. – Ovakve, već realizovane ili nove ideje ne bi bile korisne samo fakultetu, već bi obogatile i naučni i kulturni život grada – kaže on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.