Ne da(vi)mo Beograd: Stranačka policija SNS pod zaštitom Zaštitnika 1Nikola Davidović: Ne da(vi)mo Beograd

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd ističe da je Zaštitnik građana, uprkos jasno utvrđenim nepravilnostima u radu policije koja je dopustila da pripadnici stranačkih bezbednosnih struktura, tokom protesta u junu 2016, kontinuirano ugrožavaju bezbednost aktivistkinje, Ksenije Radovanović, zatvorio slučaj bez daljeg postupanja.

Inicijativa podseća da je na dan protesta, 25. juna 2016. godine, više nepoznatih osoba snimalo aktiviste i aktivistkinje inicijative Ne da(vi)mo Beograd, a da su dve osobe čak pokušale da jednu od aktivistkinja, Kseniju Radovanović, izdvoje sa protesta i protiv njene volje odvedu do automobila, predstavljajući se kao policijski službenici, a odbijajući da pokažu službene legitimacije.

„Nakon prijave policiji, jedna osoba, za koju će se kasnije ispostaviti da je dvadesetdvogodišnji momak, Nikola Davidović, nasrnuo je na policajce, odbio da pokaže ličnu kartu i telefonom pozvao pomoćnika načelnika Policijske uprave za grad Beograd, Miloša Stankovića, koji je zatim izdao naređenje o njegovom puštanju. Nakon ovog događaja, on je nastavio da prati našu aktivistkinju, zbog čega je policija još jednom reagovala, ali on nije udaljen sa protesta. O svemu ovome nastala je i službena beleška policajca u postupanju, a opisano je i u izveštaju Zaštitnika građana „, navodi se u saopšenju Ne da(vi)mo Beograd.
 
U kasnijem toku ovog slučaja, kako tvrde ni Tužilaštvo ni Sektor unutrašnje kontrole MUP-a nisu pristupile utvrđivanju dogovornosti vrha policije za ovaj događaj.

“Kako su i BIA i MUP za novinare potvrdile da dvadesetdvogodišnji Nikola Davidović nije pripadnik njihovih službi, ostaje nejasno u čije ime i sa kojim ciljem je pomoćnik načelnika PU za grad Beograd, Miloš Stanković, izdao naređenje policajcu na terenu da lice zatečeno u izvršenju i upornom ponavljanju krivičnog dela – oslobodi”, dodaju u saopštenju.

Kako ističu, Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd upozoravala je javnost na prisustvo ovih paralelnih struktura bezbednosti čija je uloga da prate, snimaju, zastrašuju, izazivaju i režiraju incidente i po potrebi i reaguju, znajući da u tome imaju zaštitu vrha policije, ali i drugih institucija čiji je posao da vrše nezavisnu kontrolu.

„I ovo rešenje Zaštitnika građana dolazi neposredno nakon odbacivanja krivičnih prijava novinara napadnutih ispred Doma Narodne Skupštine na dan inauguracije predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, od strane sličnih paralelnih struktura. Nepostupanje tužilaštva i drugih institucija u ovom slučaju, nije drugačije od nepostupanja povodom drugih primera ugrožavanja naše bezbednosti koje smo prijavljivali, među kojima i praćenje naših aktivista i aktivistkinja, članova njihovih porodica, kao i prijavljivanja desetina direktnih pretnji putem društvenih mreža, ali i na ulicama Beograda. Ovakvo rešenje Zaštitnika građana još je jedan korak u pravcu normalizacije događaja u Hercegovačkoj ulici sa porukom da svakoga dana i na svakom koraku budemo svesni da naše institucije nisu tu zbog nas”, navode u saopštenju.

Inicijativa poručuje da ih bahati nasilnici ne mogu zastrašiti, a ugroženim novinarima, aktivistima i građanima koji su se našli na udaru vlasti zbog svog javnog delovanja poručujemo da nisu sami u borbi za medijske slobode, protiv straha i protiv diktature.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari