Radni vek je proveo držeći dnevnik i učeći generacije i generacije đaka biologiju i ukazujući na značaj zaštite životne sredine. Uz nastavu, svoje đake vodio je u prirodu, organizovao kampove, pokrenuo Ekološko udruženje “Badem” , snimao dokumentarne i ekološke filmove i osvajao festivalske nagrade. Za sve što je do sada uradio profesor u penziji, Danilo Petrović, nagrađen je najvišim priznanjem opštine Negotin, Majskom nagradom.
Životna filozofija magistra biologije i gimnazijskog profesora u penziji, Danila Petrovića, je da ekologija nije profitabilna, ali se u njenim rezultatima uživa. U skladu sa tim radio je u prosveti i Ekološkom udruženju „Badem“ iz Negotina.
Ekološki projekti, radionice, ekološki i dokumentarni filmovi o prirodnim vrednostima i u penzionerskim danima u fokusu su Danila Petrovića kome je ove godine pripalo najviše priznanje opštine Negotin, Majska nagrada za doprinos u oblasti ekologije i promocije opštine Negotin.
Kaže da je ovo priznanje plod dugogodišnjeg rada vezanog za zaštitu životne sredine i promociju zaštićenih područija u opštini Negotin koji predstavljaju veliki potencijal za razvoj turizma.
Kroz različite projekte održane su različite radionice koje su imale za cilj edukaciju dece za zaštitu životne sredine. Ekološko udruženje “Badem” je u projekte uključivalo i osobe sa invaliditetom iz negotinskog udruženja “Duga” kako bi im omogućili njihovu socijalizaciju i razvoj njihovih psihofizičkih osobina.
-Za decu i njihove roditelje organizovali smo jednodnevne izlete kako bi smo kod dece formirali pravilan odnos prema prirodi i na taj način ih odvajali od različitih ekrana. Bitno je da deca shvate pozitivan i negativan uticaj čoveka na prirodu. I kada stvoriš deci naviku da izlaze u prirodu onda je tvoja misija uspela – priča nam Danilo Petrović.
Sa odlaskom u penziju ima i više vremena za snimanje ekoloških i dokumentranih filmova. Njima prikazuje zaštićena područja u Negotinskoj krajini i na festivalima poput Vrmdža festa, Sila festa osvaja nagrade. I čini se, još više radi u Ekološkom udruženju “Badem”.
-Naravno školska deca mi nedostaju jer sa vaspitanjem treba krenuti od mladih i onda najlakše vidiš željene rezultate. U to sam se najviše uverio kada sam držao kampove u Vratni od 2003.-2011.godine – kaže Danilo Petrović dodajući da Ekološko udruženje ne može da funkcioniše bez dece, a “Badem” stalno uključuje nove snage.
-Stanje životne sredine nije nam sjajno i za to smo i sami krivi, jer dajemo i deci loš primer. Zakoni postoje i treba ih sprovoditi i usaglašavanje sa zakonima EU. Osnovno pitanje koje svaki čovek treba da postavi je: Gde završava moj otpad, da li na smetilištu, deponiji ili u reci. Kako može moj otpad da se reciklira i da bude sirovina za neku industriju. Naravno ekologija nije profitabilna ali se u njenim rezultatima uživa – zaključuje Danilo Petrović.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.