Najava čelnika gradske vlasti u Vranju da će uskoro početi rekonstrukcija gradskog parka u centru Vranja pored Gimnazije „Bora Stanković“ izazvala je nezadovoljstvo i protestno okupljanje nekoliko stotina građana koji se protive ovom „urabanističkom eksperimentu“.
Kada je na zvaničnom sajtu grada objavljena informacija da je završen projekat za rekonstrukciju ove najveće zelene površine u gradskom središtu za šta će biti uloženo više od 130 miliona dinara, te da će park u potpunosti promeniti svoj sadašnji izgled usledila je spontana reakcija građana.
Aktivistkinja OCD Odbor za ljudska prava Dejana Stošić, koja obavlja i funkciju ambasadorke mladih pri Mreži Wejv, preko društvenih mreža pozvala je građane da se okupe u parku i iskažu svoje protivljenje ovoj inicijativi. Protest je prošao uz obraćanje prisutnih mladih i starih Vranjanaca koji su protiv „seče stabala“, kojih kako je neko prebrojao ima 277 u samom parku gde se nalazi i spomenik piscu Borisavu Stankoviću.
Kao odgovor na ovu građansku inicijativu usledila je ekspresno organizovana akcija „javne promocije projekta uređenja gradskog parka“. Glavni gradski urbanista Jelena Marković, je ponovila da se „rekonstrukcijom ne predviđa seča stabala“, kao i da će projekat koji se radi koštati 134 miliona dinara, te da je predviđena „rekonstrukcija devastiranih pešačkih staza, kao i zelenih površina“.
U sali Gradske skupštine, vladajuća koalicija oko Srpske napredne stranke (SNS) okupila je svoje pristalice koji su zauzeli sva mesta za sedenje, dok su građani koji se protive rekonstrukciji bili u manjini i morali su da stoje. Prezentacija se pretvorila u napetu političku raspravu u kojoj je bilo i ružnih reči ponajviše na račun aktivistkinje Dejane Stošić, kao i mladih gimnazijalaca.
Narodni poslanik SNS iz Vranja Slaviša Bulatović, u izjavi za lokalnu televiziju pod kontrolom naprednjaka nazvao je organizatore protesta protiv rekonstrukcije parka „grupom od četiri idiota“.
– Mi smo dobili sredstva od Ministarstva trgovine i turizma i imamo nameru da sredimo park koji treba da dobije novi izgled. Već su urbanisti rekli da seče drveća neće biti i ja tu nemam šta više da komentarišem – rekao je u izjavi za Danas Bulatović, zamoljen da prokomentariše celu situaciju.
U međuvremenu prostor parka je ograđen. Predstavnici građana interesuju se da li je lokalna uprava u međuvremenu obezbedila svu neophodnu dokumentaciju za ovaj projekat koji će koštati oko milion evra. Mogući su i novi protesti, a građani planiraju da obeleže svako stablo kako bi mogli da kontrolišu da li će doći do seče. Gradski park u Vranju podignut je još 1870. godine i od tada je najveća zelena površina u centru grada. Planiranom rekonstrukcijom predviđena je kompletna promena aktuelne slike parka, kao i njegova „modernizacija“ uvođenjem betona, kao i drugačijeg pozicioniranja spomenika koji se u njemu nalaze od kojih je najveći onaj postavljen piscu Stankoviću.
– Ako i rade rekonstrukciju čemu tolika žurba i ovakva reakcija na stav građana Vranja koji samo žele da park ostane sačuvan ekološki i bude i dalje u službi svih koji žive u Vranju, a ne onih koji samo zato što su izabrani predstavnici od strane građana misle da mogu sve i po svojoj volji – pitanju se Vranjanci namerni da ne odustanu od protesta kako bi park sačuvali od milionskog betoniranja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.