Ne možemo da pričamo samo o onome što smo nasledili. Moramo da zasučemo rukave i stegnemo kaiš na svim nivoima. Zadovoljan sam onim što smo uradili u proteklih devet meseci, ali uvek može bolje. Napravili smo pomak i u narednom periodu trebalo bi da bude veći.

Za ovu godinu napravili smo nekoliko realnih planova, kako bi građanima pokazali i dokazali da želimo nešto da uradimo u gradu, da svima bude bolje – ocenjuje devetomesečni rad Mirsad Đerlek, gradonačelnik Novog Pazara, i dodaje da su u pitanju „operativni planovi koji ne koštaju mnogo, između 20. 000 i 30. 000 hiljada evra, brzo će biti realizovani i promeniće sliku grada“.

U nastupima često naglašavate da je prioritet lokalni ekonomski razvoj. Å ta je u toj oblasti postignuto?

– Pre nekoliko nedelja otvorili smo Kancelariju za lokalni ekonomski razvoj čiji je zadatak da kreira ekonomsku politiku grada. Veoma značajno za nas je što smo uspeli da spasimo TK Raška da ne ode u stečaj. Od Agencije za privatizaciju i Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj dobili smo pozitivan signal za podržavljenje, koje je dozvolila i Vlada Srbije. Trenutno smo u fazi otpisa dugova koji će trajati između dva i tri meseca. Cilj nam je da dobijemo zdravo preduzeće koje neće biti opterećeno finansijskim dugovima, u kojem ćemo moći da uposlimo nekoliko stotina radnika. Druga stvar na koju se fokusiramo je kompanija „Vojin Popović“, koja je poslednjih nekoliko godina u stečaju. Firma ima velike potencijale za proizvodnju zdrave hrane i mislim da možemo da napravimo značajan korak u ekonomskom razvoju baš u proizvodnji zdrave hrane. Tu mislim na proizvodnju ribe i suhomesnatih proizvoda. Agenciji za privatizaciju smo uputili pismo i ponudili 1. 900. 000 evra za preuzimanje obaveza od stečajnih poverilaca. Na taj način gradska uprava sa strateškim partnerom, a imamo nekoliko potencijalnih strateških partnera koji su nam se javili, napravila bi novo preduzeće i 10- do 20 odsto vlasnici bi bili radnici te kompanije. Poljoprivreda u ovom kraju ima potencijala, pa smo u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede otvorili Poljoprivredni centar koji ima regionalni karakter. Centar ima veliki značaj za edukaciju poljoprivrednih proizvođača, za registraciju novih gazdinstava, dobijanje subvencija države. Razvijanjem poljoprivrede, prvenstveno stočarstva i ovčarstva, cilj nam je da zaustavimo migracije selo-grad. To će biti i jedan od načina da otvorimo nova radna mesta otvaranjem novih gazdinstava, mini farmi, formiranjem plantaža voća.

Na izgradnju kojih infrastrukturnih objekata grad može da računa ove godine?

– Radovi na izgradnji obilaznice oko Novog Pazara biće nastavljeni posle dvogodišnjeg tavorenja. Za to smo dobili 100 miliona dinara iz NIP. Asfaltiraćemo i pet ulica u gradu, za šta smo dobili 300 hiljada evra iz Ministarstva za infrastrukturu. Zbog restriktivnih mera ne možemo da uradimo više od pet ulica i to najprioritetnijih. Izgradićemo i nekoliko kilometara kanalizacione mreže. U prvoj polovini završićemo radove na izgradnji gradskog trga, koji su počeli prošle godine u novembru.

Šta je sa izgradnjom škola i novih obdaništa?

– Do septembra ove godine lokalna samouprava će uložiti 100 hiljada evra i Ministarstvo za prosvetu tri miliona dinara za završetak nove zgrade Medicinske škole u krugu Zdravstvenog centra. U staru zgradu te škole preći će Turističko-ugostiteljska. Velike su šanse da ove godine počne izgradnja jedne nove osnovne škole, jer su škole ovde prebukirane i broj đaka u njima je van svih standarda. Pokušaćemo da sredstva obezbedimo preko turske agencije TIKA, koja je ovde većdonirala izgradnju jedne osnovne škole. Oni su razmatrali naš projekat za izgradnju škole za hiljadu učenika. Sledeće sedmice sa mojim saradnicima boraviću u Ankari gde ćemo razgovarati sa predstavnicima te agencije i to će, najverovatnije, biti završni razgovori za realizaciju projekta. Izvesno je da će Novi Pazar ove godine dobiti novo obdanište. Za to ćemo dobiti 100 miliona dinara iz NIP. Ovaj grad je na petom mestu u Srbiji po broju porođaja i kapaciteti naša tri obdaništa sa 2. 200 mesta nisu dovoljni. Realno je potrebno više od 4. 000 mesta. Novi objekat moći će da primi više od 500 mališana.

Koliko na pomoć od grada mogu da računaju siromašni građani?

– Trudimo se da na adekvatan način brinemo o svim stanovnicima grada i da naše potencijale ravnomerno koristimo. Ove godine počinje izgradnja gerontološkog centra kapaciteta 80 mesta. Sa ministrom za rad i socijalnu politiku Ljajićem, pre petnaestak dana, potpisali smo ugovor o izgradnji ovog objekta vredan 50 miliona dinara. Kamen temeljac će biti postavljen za nekoliko meseci, a izgradnja će biti završena u prvoj polovini sledeće godine. Osim brige o starima, u centru će biti otvorena i nova radna mesta i biće uposleno četrdesetak radnika. U ovom gradu ima oko 22. 000 nezaposlenih i sve više ljudi živi na ivici egzistencije. Da bi mogli da apliciramo kod inostranih donatora, formirali smo Fond solidarnosti iz kojeg ćemo direktno pomagati najsiromašnije građane i donirati narodnu kuhinju Crvenog krsta kako bi se povećao broj korisnika. Sada ih je 950 i pokušaćemo da broj povećamo i na 1. 500.

Gde su mladi u ovogodišnjim projektima?

– Razmišljamo o svim kategorijama stanovništva. Mladi imaju značajno mesto u našim planovima. Za početak, otvorili smo Kancelariju za mlade. Želimo da iskoristimo taj potencijal, jer smo najmlađi grad u Srbiji. Više od 25 hiljada stanovnika je između 10 i 25 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari