Sednica Skupštine opštine Veliko Gradište na kojoj je u ponedeljak trebalo da se raspravlja o formiranju komisije za preispitivanje ugovora o komunalnalnim uslugama zbog kojih su protesti građana i započeli, a na kojima je zatraženo poništavanje istog kao i ostavka predsednika opštine, nije održana zbog nedostatka kvoruma.

Na sednici koja je odložena po treći put, trebalo je da se raspravlja i o razrešenju nekoliko odbornika. Izostao je i najavljeni protest građana ispred opštinskog zdanja jer policija isti nije dozvolila sa obrazloženjem da on ne može biti održan na tom mestu za vreme trajanja sednice, već na nekom drugom.

Povodom brojnih spekulacija o navodnim pretnjama odbornicima i članovima Demokratske stranke od strane Radoslava Milovanovića, poverenika DS za Braničevski okrug, gradištanske demokrate poručuju da se sporni ugovor nalazi na sudu i da oni imaju veliko poverenje u pravosudne organe. Pored toga, oni veruju da će poverenik Radoslav Milovanović rešiti probleme u Velikom Gradištu jer Demokratska stranka neće dozvoliti da se ostale stranke mešaju u njihovu unutrašnju politiku, ali istovremeno podržavaju protest građana jer niko ne može da bude iznad zakona i volje građana, pa ni predsednik opštine Živoslav Lazić.

Kako se čulo na protestima građana, do decembra 2009. Godine predsednik opštine Živoslav Lazić nije hteo da razgovara sa predstavnicima opozicije o ugovoru, niti da se ta tačka razmatra u Skupstini. Iz tog razloga su odbornici Zlatibor Mitić i Branislavka Šulović trazili da se u dnevni red 15. Sednice uvrste tačke na osnovu kojih bi se stavila van snage Odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđaća jer nikada nisu ni dobili na uvid sklopljen ugovor.

Pored toga, Skupština je donela i odluku da se formira komisija za uvid u račune troškova predsednika opštine Živoslava Lazića – reprezentacije, ugostiteljskih usluga, službenog putovanja, nagrada i bonusa, informisanja javnosti, kao i Odluka o ukidanju odluke o određivanju lokacije za odlaganje komunalnog otpada za koju je predsednik opštine priznao da nije u skladu sa nekoliko zakona, i još nekoliko tačaka. Sadašnju deponiju koju koristi, ponjuđač po ugovoru nema obavezu da je uopšte sanira, a na toj deponiji se ne odlaže samo otpad iz Velikog Gradišta, već od skora i otpad svih sela sa teritorije opštine, industrijski otpad i slično, kaže Branislavka Šulović, odbornik iz Nove Srbije.

Prema rečima Šulovićke, kada je opozicija svojevremeno postavila pitanje oko ugovora, predsednik opštine Veliko Gradište Živoslav Lazić je za skupštinskom govornicom u vise navrata izjavio da je izuzetno ponosan na ovakav ugovor jer je on u skladu sa zakonom, i da nije ni za opštinu ni za građane štetan. Kasnije, na zboru građana Mesne zajednice Veliko Gradište on je svu odgovornost prebacio na članove Opštinskog veća i odbornike Skupštine tvrdnjom da su u rukama imali ugovor i da su ga nakon razmatranja i usvojili. Bez obzira na tvdnju pojedinih odbornika ( dr Ljubomir Janković i dr Nemanja Ristić) da Skupština nije donela takvu odluku, svu odgovornost oko sklapanja ugovora snosi predsednik opštine na osnovu člana 16 Odluke o uslovima i načinu poveravanja poslova za održavanje poslova čistoće u Velikom Gradištu, u kome se kaže da Ugovor o poveravanju poslova u skladu sa zakonom i ovom odlukom zaključuju predsednik opštine i ovlašćeni zastupnik ponuđaća, i na osnovu člana 2 odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Navodno nenamensko trošenje budžetskih sredstava, drugi je razlog zbog kog građanski protest traži ostavku predsednika opštine Živoslava Lazića.

-Predsednik opštine u najvećoj ekonomskoj krizi od tridesetih godini prošlog veka troši neumesno novac iz opštinskog budžeta koji je bio planiran za 2009. sa 428 miliona dinara, a ostvaren je sa 181 milion za period od 9 meseci, ili 42 posto od planiranog. Živoslav Lazić je za devet meseci potrošio na usluge po ugovoru (ugostiteljske usluge) 1, 8 miliona dinara, zav informisanje javnosti 1,5 milion, reprezentaciju (pokloni) 580 000, dnevnice za devet meseci oko 380 000 dinara. Znači ukupno 4, 3 miliona iako mu je budžetom za celu godinu bilo odobreno četiri miliona dinara. Predsednik je u oktobru tražio i dobio rebalansom budžeta još 850 hiljada, međutim, sve to nije mu bilo dovoljno pa je troškove počeo da plaća iz tekuće budžetske rezerve. U ove troškove ne ulaze stalni troškovi – telefon 431 000 dinara, troškovi putovanja 479 000, putarina 502 000, kompjuterski softver 2,8 miliona. Kakav je to softver koji košta skoro 30 000 evra, pita se odbornik Branislavka Šulović, uz napomenu da gotovo million dinara za putne troskove i putarinu za devet meseci ne potroše ni opštine sa mnogo većim budžetom od gradištanskog.

 

Protestima do ispunjenja zahteva

U mesnim zajednicama opštine Veliko Ghradište raste nezadovoljstvo zbog visoke cene odnošenja smeća, računi stižu ali ih malo ko plaća, očekuju se i prva utuženja koja je predsednik opštine najavio. Peticija nezadovoljnih građana koji su prvobitno zahtevali smanjenje cena odnošenja smeća, a sada poništenje ugovora i smenu predsednika opštine, dostigla je broj od približno 3000, što je dve trećine biračkog tela Demokratske stranke sudeći prema rezultatima poslednjih izbora. Iako policija u ponedeljak nije dozvolila najavljeni protest građana ispred opštinskog zdanja zbog zakazane sednice Veća, Odbor građanskog protesta najavljuje okupljanja na drugim mestima u gradu, sve do ispunjenja zahteva. Ne pada sneg da pokrije breg…. ali u ovoj maloj podunavskoj opštini koja preferira da postane lider turizma u Srbiji, relativno bezazlen protest građana zbog previsokih cena odnošenja smeća iznedrio je, sudeći prema izjavama naših sagovornika, mnogo toga što se neće moći još dugo da krije od javnosti.

Ugovor nije koncesija

U Organizacionom odboru građanskog protesta smatraju da je nastup predsednika opštine u poslednjih mesec dana na lokalnim TV stanicama ( najverovatnije plaćeni termini) neumesan i jednostran jer je prozivao ljude i odbornike koji u tom momentu nisu bili u mogućnosti da odgovaraju i da se suprostave njegovim neistinitim izjavama. Nijedan snimak sa Skupštine nije bio dostupan javnosti od 17. decembra prošle godine, a za građanski protest je rekao da je u pitanju čisto politikanstvo, ne libeći se pritom ni kritika na račun koalicionih partnera. Izjavama da bi poništenje ugovora sa konzorcijumom preduzeća iz Grčke i Srbije imalo nesagledive posledice, u Velikom Gradištu su izazvale nevericu i čuđenje. Konzorcijum je dobio ugovor na 25 godina, sto znači da je dobio monopol, koncesiju, upozorio je još na zboru građana Mesne zajednice Veliko Gradište Mile Kutlašić. U takvim slucajevima se placa da bi se dobio taj vremenski period za rad , najmanje 5 do 10 miliona evra, a oni nisu platili ni dinara opštini Veliko Gradiste. Pominje se cifra od 700 000 evra, ali to je investicija koju oni ulažu u opremu svoje privatne firme da bi mogli uopšte da obavljaju posao. Ako bi naplata od građana bila redovna I I u pristojnom procentu, konzorcijum bi tu investiciju isplatio najkasnije za godinu dana. Sumu od million evra koju stalno naznačava Živoslav Lazić, a koju navodno gubi opština je smešna jer potpisnik ugovora Depo i Spajder će na gradjanima zaraditi oko 24 miliona evra za 25 godina, tvrde u Odboru građanskog protesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari