Odavno se nije desilo da se predstavnici Kriznog štaba (KŠ) i udruženja lekara Ujedinjeni protiv kovida (UPK) nedvosmisleno slože.
Ovoga puta to se dogodilo povodom peticije protiv vakcinacije dece protiv kovida 19, nazvane „Stop diskriminaciji i prinudi oko kovid 19 vakcinacije za decu“, koju je potpisalo dvoje profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu i skoro 50 lekara, a u kojoj se iznosi niz problematičnih stavova o štetnosti vakcina i prirodi bolesti kovid 19.
I predstavnici KŠ i predstavnici UPK navode da u ovom slučaju moraju da reaguju strukovna udruženja, ali i zvanična tela, koja bi ovakve navode osudila. Takva reakcija je juče do zaključenja ovog izdanja izostala. Dnevni list Danas nije uspeo da dobije komentar iz Lekarske komore Srbije, gde su nam predsednik Milan Dinić i predsednik Etičkog odbora Goran Bogdanović kazali da su na odmoru. Ni u Lekarskoj komori Beograd niko nije bio dostupan za komentar, a na naša pitanja upućena mejlom nije odgovorio ni dekan Medicinskog fakulteta Nebojša Lalić.
Potpisnici peticije, kojih je juče bilo preko 6.500, traže „potpuno i hitno zaustavljanje vakcinacije najmlađih štetnim eksperimentalnim vakcinama protiv kovida 19“. U pomenutoj peticiji između ostalog se navodi da je „statistika bolesnih od kovida 19 naštimana i da pokazuje veće brojeve“, ali i da je „veća šteta od koristi od ove vakcinacije, jer je izuzetno visok broj mrtvih i povređenih od eksperimantalnih vakcina“, kao i da je „smrtnost od kovida slična smrtnosti od gripa“.
Osvrćući se na iznete tvrdnje u peticiji epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon kaže da se radi „o naučno neutemeljenim stavovima bez obzira na to ko ih iznosi“.
– Poziv da se obustavi vakcinacija dece je suprotno svemu onome što nauka govori. Kod nas se skoro i ne sprovodi vakcinacija dece protiv kovida, što je zapravo najveći problem. I umesto da se radi na tome da se razbiju strahovi roditelja, oni se na ovaj način samo podgrevaju – ističe Kon.
On kaže da je „neophodno da u ovoj situaciji reaguju i strukovne organizacije, udruženja, ali mora da reaguju i državne institucije“. Isti zahtev juče su izneli i Ujedinjeni protiv kovida, koji su u otvorenom pismu naveli i niz drugih zahteva (videti tekst dole).
Tako UPK traži da „da profesionalne i staleške organizacije (Srpsko lekarsko društvo, Lekarska komora Srbije, odgovarajuća strukovna udruženja medicinskih sestara i tehničara) i medicinski fakulteti pozovu na odgovornost svoje članove koji iz bilo kojih razloga sluđuju javnost iznosenjem besmislica, izmišljotina, neutemeljenih sumnji i, često, nastranih viđenja“.
Epidemiolog Zoran Radovanović, član UPK, kaže za Danas da ova peticija pokazuje dominantnu atmosferu u društvu u kojoj sve može da se kaže a da ne postoji nikakva odgovornost za izgovoreno.
– I takva atmosfera je odličan teren za hohštaplere koji relativizuju naučne istine radi ličnih interesa ili samopromocije – navodi Radovanović.
On ističe da ovakvi stavovi, kojima se dovode u pitanje naučna saznanja do kojih je došlo desetine hiljada naučnika u svetu i stotine stručnih organizacija i univerziteta, na kraju dovode na nivo teorija zavere.
– Zaključak koji se na kraju izvodi jeste da su svi lekari i profesionalna udruženja koja savetuju vakcinaciju deo jedne velike zavere da se uništi čovečanstvo. Svi stavovi koji su protiv zdravog razuma i struke bi morali da se sankcionišu – zaključuje Radovanović.
Stojanović: Koliko još da razbijamo krhko poverenje u vakcine?
Komentarišući peticiju protiv vakcinacije dece Radan Stojanović, profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu, navodi da iako mogu postojati različiti stavovi o vakcinaciji dece protiv kovida 19, oni moraju biti argumentovani i naučno utemeljeni, što nije slučaj sa navodima iz peticije.
– Ovakvim tvrdnjama samo se dodatno unosi nemir. Koliko još treba da razbijamo inače krhko poverenje u vakcine, pita Stojanović.
Kada se govori o vakcinaciji dece, on navodi da prioritet mora da bude vakcinacija odraslih.
– Mi moramo prvo da vakcinišemo odrasle, koji su u većem riziku od razvoja teških kliničkih slika i smrtnih ishoda. Prokuženost među decom je velika, zbog velikog broja kontakata koji inače ostvaruju, i tu populaciju treba vakcinisati kada se prvo zaštite odrasli. Kada govorimo o vakcinaciji dece, prevashodno je potrebno da se vakcinišu deca koja imaju neko oboljenje zbog koga su u riziku od teškog oblika kovida. Ostala deca treba da se vakcinišu kada znatno veći broj odraslih primi vakcinu. Ne možemo od dece očekivati da prave zaštitu od virusa za odrasle – ističe Stojanović.
U pojedinim evropskim državama poput Francuske, Španije, Italije vakcina se daje svoj deci starijoj od 12 godina. Na drugoj strani u Ujedinjenom Kraljevstvu vakcina se daje deci uzrasta od 12 do 15 godina koja imaju bolest zbog koje su u riziku od razvoja teškog oblika kovida 19. Sličan pristup imaju i Švedska i Nemačka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.