Zatvoreni u sebe i krug porodice i prijatelja, plahoviti tako da im ne treba prilaziti bliže od metra, nikako ih ne dodirivati tokom razgovora, a kamoli vući za rukav i svakako ne zaboraviti da su žene rav-no-prav-ne! Tako Čehe vidi njihovo Ministarstvo rada i socijalnih pitanja koje je inspirisano statistikama da u Češkoj živi i radi oko 310.

Zatvoreni u sebe i krug porodice i prijatelja, plahoviti tako da im ne treba prilaziti bliže od metra, nikako ih ne dodirivati tokom razgovora, a kamoli vući za rukav i svakako ne zaboraviti da su žene rav-no-prav-ne! Tako Čehe vidi njihovo Ministarstvo rada i socijalnih pitanja koje je inspirisano statistikama da u Češkoj živi i radi oko 310.000 došljaka, ovih dana objavilo zvaničan priručnik za strance i poučilo ih kako da se ophode prema lokalnom stanovništvu.
Priručnik je ovo ministarstvo izdalo u tiražu od 21.000 primeraka na češkom, ruskom, ukrajinskom, vijetnamskom i engleskom jeziku. Priručnik na stotinjak stranica sadrži obilje zaista korisnih informacija o funkcionisanju češke državne uprave, sistemu zdravstva i socijalne pomoći, prosvete, politike zapošljavanja. Sadrži, međutim, i svojevrsno „uputstvo za upotrebu Čeha“ koje je iznenadilo i same češke medije.
Između ostalog i zbog ozbiljnog upozorenja da Česi nisu bučni, te da zato iznenadni prisniji kontakt ili energični gestovi mogu da ih isprepadaju. „Nije uobičajeno da u sredstvima javnog prevoza ljudi sede jedni pored drugih ukoliko to nije baš nužno, dodirivati se prilikom razgovora, ići tesno jedan pored drugog, posebno kada je reč o muškarcu i ženi“, upozorava Ministarstvo. Začuđenom strancu to će, međutim, demantovati već prva vožnja metroom ili tramvajem, gde se mogu videti vatreni poljupci i zagrljaji ne samo mladih, već ponekad i sredovečnih Čeha i Čehinja. Od Ministarstva će stranac saznati da je norma da se drži od češkog sagovornika na razdaljini od oko metar, da nikako ne širi ruke i ne ljubi Čeha koji mu nije rođak ili ne spada među najintimnije prijatelje, da ne treba da vuče Čeha za rukav, ne podriguje a još gori greh je ako slučajno upita Čehinju za godine, a Čeha za visinu plate i imovinu.
„Preporučuje se da se kao tema razgovora izabere nešto što neće izazvati oprečna mišljenja, ne traži da se zauzme određeni stav, posebno kada je reč o politici ili veri“, savetuje Ministarstvo a kao najbezbednije teme navodi vreme, porodicu i decu. Ministarstvo ne upozorava, ali to bez zazora priznaju sami Česi: na obaveznu, često vrlo konkretnu žalopojku Čeha kako mu je loše, koju izazove obično kurtoazno „kako ste“, stranac ne treba da naseda.
To je samo uobičajena fraza, „da razgovor ne stoji“, kažu Česi, isto kao američki odgovor na isto pitanje „fajn“ ili „grejt“. To ništa ne govori o tome kako se zaista oseća sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari