Zbog nezadovoljstva vlasnika privremenih objekata na javnim površinama uslovima zakazane licitacije, predstavnici lokalne vlasti Sjenice, u sredu su organizovali sastanak sa ciljem iznalaženja prihvatljivijeg rešenja. Sadašnji vlasnici trgovinskih i ugostiteljskih objekata u gradu, tom prilikom oštro su negodovali zbog visokih početnih cena i uslova plaćanja zakupa zemljišta za pet godina unapred. Oni su tražili smanjenje utvrđenih cena za 70 odsto, povećanje depozita za učešće na licitaciji, kako bi se osigurali od konkurencije, kao i izmirenje obaveza na godinu dana unapred umesto na predloženih pet. Na sastanku nije postignut konkretan dogovor, zbog čega se većina prisutnih vlasnika, izjasnila da neće učestvovati na licitaciji zakazanoj 10. juna.
– Kako da učestvujem na licitaciji po ovakvim uslovima? Ja sam vlasnik privremenog lokala koji izdajem pod kiruju za 60 evra mesečno. Godišnje od toga zaradima 720 evra, a zakup lokacije na godinu dana treba da platim 1200 evra, ili šest hiljada evra za pet godina! Pa to da je na Kapali čaršiji, da prodajem zlato ili naftu, to bi bilo preskupo, izjavio je medijima, jedan od vlasnika lokala Safet Gurdaš. Ističući nepovoljne uslove poslovanja i smanjen promet u uslovima sveprisutne ekonomske krize, vlasnik diskoteke ‘’Blue niht’’ Meho Ugljanin, koji je takođe potvrdio da neće učestvovati na licitaciji, postavio je pitanje, čime bi trebalo da se bavi da bi mogao da plati zakup lokacije po ceni od šest hiljada evra godišnje.
Braneći javni interes, rukovodilac Odeljenja za imovinsko-pravne, urbanističke i inspekcijske poslove opštine Sjenica Nermin Kamberović kazao je da se Komisija pri formiranju cena rukovodila zonom, tipom, površinom i atraktivnošću lokacije. On je istakao da su utvrđene početne cene, koje se kreću, kako je kazao, od tri do 11 hiljada evra za pet godina, u zavisnosti od lokacije, objektivne, te da ih Komisija neće menjati, kao i da odluku o eventualnom smanjenju cena može doneti samo Opštinsko veće, pre zakazane licitacije. ‘’Sastanak je tebalo da ima za cilj postizanje dogovora o najpovoljnijem načinu izmirenja obaveza, a ne o visini utvrđenih početnih cena. Međutim, na ovom sastanku nismo došli do kompromisa. Vlasnici privremenih objekata konstantno ističu da su cene jako visoke. Mi smatramo da nisu, s obzirom da ti vlasnici proteklih pet, šest, pa i sedam godina, nisu uplatili niti jedan dinar kao nadoknadu za zakup javne površine. Zakonom je jasno definisano da ne možemo neposrednom pogodbom da dajemo placeve, već da oni moraju ići na licitaciju, i to je jedini način da se produže ugovori. Ali, ni u kom slučaju sadašnji vlasnici ne mogu biti privilegovani, kako bi oni to hteli, u odnosu na neke druge zainteresovane za neku od lokacija’’, izjavio je Kamberović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.