Godina u kojoj se završava privatizacija polako ističe, a još se ne zna sudbina Zorke, najvećeg šabačkog kolektiva. Prilikom posete ministra za ekonomiju Mlađana Dinkića, u martu ove godine, obećano je da će biti obnovljena proizvodnja i da će Zorka imati isti tretman kao i drugi veliki sistemi, rudnik Bor i Zastava na primer, te da će radnicima biti povezan staž.

Od tih obećanja jedino pristižu državne subvencije za 930 preostalih radnika, a do sada nije ostvaren ponovni kontakt sa ministrom Dinkićem. Jedino su iz Ministarstva ekonomije dobili predlog da se uradi novi socijalni program. Ovih dana treba da se obavi anketiranje radnika koji su za to zainteresovani, ali iz sindikata traže da se prethodno poveže staži da do momenta privatizacije ili stečaja budu uplaćivane subvencije. Do sada je po raznim osnovama iz Zorke otišlo oko dve hiljade radnika, koji su dobili 200 evra po godini staža. Za preostale radnike najvažnije je povezivanje staža dok po zaostalim platama dug iznosi oko 11 miliona evra, a sa kamatama bi bio dvostruko veći.

Za Holding kompaniju Zorka dva puta je bio raspisivan tender, ali su ponude tri zainteresovane firme odbijene zbog neispunjavanja uslova. Osnovni kamen spoticanja su veliki dugovi, oko stotinu miliona evra, koji uglavnom pripadaju dvema najvećim fabrikama – Obojenoj metalurgiji i Mineralnim đubrivima“. One su pre raspisivanja tendera bile u trogodišnjem zakupu, i dok je šabački koncern Farmakom MB proizvodio stotinu hiljada tona mineralnih đubriva godišnje i ispunio uslove zakupa, dotle je indijski koncern Indo cink smelters ostao dužan radnicima Obojene metalurgije nekoliko plata, doprinose državi, kao i dug za struju. Ostalih osam preduzeća Holdinga tehnološki je povezano sa ove dve fabrike, i čekao se značajan kupac ili partner. Nezvanično, govori se da ima zainteresovanih firmi za kupovinu, ali za pojedine fabrike, a ne za Holding u celini. Ono što je radnicima ulivalo nadu bilo je obećanje ministra Dinkića da se o Zorki mora voditi računa s obzirom na njen značaj ne samo za Šabac veći za ovaj deo Srbije.

Nekada je ovaj gigant zapošljavao deset hiljada radnika i po mnogo čemu bio uzoran kolektiv. Fabrike koje su izašle iz Holdinga, Zorka Farma i Zorka boje, primeri su uspešne privatizacije. U okviru Holdinga najbolje su prošli Zorka nemetali koje je kupio austrijski koncern Alas internacional. Do sada su privatizovani Zorka oprema, Društveni standard, Ekstrudirana ambalaža, Poliplastika, dok je nekada veoma uspešna fabrika Zaštita bilja doživela poništavanje privatizacije i takođe očekuje pomoćdržave.

Za ovih sedam decenija Zorka je bila okosnica razvoja, a pored ostalog izgradila više od dve hiljade stanova u Šapcu. U fabričkom krugu koji se prostire na 130 hektara ne radi nijedan pogon.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari