Međunarodne snage juče su bombardovale položaje snaga libijskog lidera Muamera el Gadafija u okolini Misurate na zapadu države. Mada je u prvi mah izgledalo da se provladine trupe povlače iz tog područja, prema rečima očevidaca nastavile su da sa krovova snajperima gađaju uporišta protivnika. Sukobi Gadafijevih pristalica i pobunjenika nastavljeni su i na zapadu države, u Zindanu.


Libijski vođa je u televizijskom obraćanju naciji ocenio da zapadne države vode krstaški rat protiv islama.

– Živeo islam na svim mestima! Sve islamske vojske treba da se uključe u ovu bitku, kao i svi slobodni ljudi. Na kraju ćemo pobediti – poručio je Gadafi. On je, takođe, kazao da neće napustiti državu.

– Ne plašim se bura koje su se pojavile na horizontu, niti aviona koji seju crno uništenje. Ja sam prkosan i moj dom je ovde u šatoru, čiji sam zakonski vlasnik. Ja stvaram sutrašnjicu i ovde sam – kazao je Gadafi.

Pitanje komandovanja nad operacijom „Odisejeva zora“ u Libiji koju predvode SAD, Francuska i Velika Britanija izazvalo je raspravu među zapadnim zemljama. Američki i francuski zvaničnici saopštili su da su postigli sporazum o ulozi NATO u koaliciji, ali su ih predstavili na različite načine. Za Belu kuću, SAD, Francuska i Velika Britanija su postigle dogovor da NATO može da odigra ključnu ulogu u vojnim akcijama. Nasuprot tome, francuski zvaničnici tvrde da su se predsednici SAD i Francuske Barak Obama i Nikola Sarkozi dogovorili o načinima korišćenja komandnih struktura NATO u cilju pružanja podrške koaliciji.

– NATO će intervenisati kao sredstvo planiranja i operativnog vođenja u primeni zone zabrane leta predviđene Rezolucijom 1973 Saveta bezbednosti UN – izjavio je šef francuske diplomatije Alen Žipe.

On je precizirao da NATO neće biti taj koji ima političku ulogu u koaliciji koja će biti poverena komitetu, sastavljenom od ministara spoljnih poslova zemalja učesnica u intervenciji i Arapske lige.

Procenjuje se da dosadašnja cena američkog angažmana u obezbeđivanju zone zabranjenog leta nad Libijom iznosi na stotine milijardi dolara, samo kada se sagleda koliko koštaju krstareće rakete koje su SAD ispaljivale na ciljeve u ovoj zemlji. Od početka operacija u Libiji, zapadni saveznici su ispalili s mora najmanje 162 krstareće rakete „tomahavk“, od kojih svaka košta između jednog i jednog i po miliona dolara, izvestila je Beta.

Rakete su po pravilu ispaljivane sa plovnih objekata ratne mornarice SAD. Korišćeni su i američki „stelt“ bombarderi B-2, koji su put Libije kretali čak iz vazduhoplovnih baza u Misuriju, SAD, i potom su se tamo vraćali. Ukupno vreme leta je 25 sati, pri čemu operativni troškovi za svaki sat angažmana iznose najmanje 10.000 dolara. I drugi tipovi aviona su korišćeni, a trenutno se u Sredozemnom moru nalazi 11 plovidbenih objekata ratne mornarice, uključujući tri podmornice i dva amfibijska broda.

Obama skratio turneju

San Salvador – Predsednik SAD Barak Obama skratio je turneju po Latinskoj Americi i vratio se juče u Vašington pošto su njegovi savetnici teško uspevali da prikažu kako je on potpuno angažovan oko vojnih akcija zapadnih saveznika u Libiji. Obama je petodnevnu turneju po Brazilu, Čileu i Salvadoru skratio za nekoliko sati, odustavši od posete ruševinama civilizacije Maja. Beta

RAF „čuva narod“

Đoja del Kole – Avioni pod komandom Gadafija više ne postoje kao borbena snaga, izjavio je juče komandant britanskog vazduhoplovstva koje učestvuje u bombardovanju Greg Bagvel. Koalicione snage sada mogu neometano da deluju i usmere pritisak na libijsku kopnenu vojsku, rekao je Bagvel, prema izveštaju Bi-Bi-Sija. „Čuvamo nedužan libijski narod i trudimo se da on bude zaštićen od napada“, rekao je Bagvel tokom posete bazi RAF-a u mestu Đoja del Kole na jugu Italije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari