Nela Tonković: Dostojanstveno 1Foto: Youtube

„Kojim dobrom“, pitala je istoričarka umetnosti Nela Tonković gradskog većnika Šapca, ohrabrivši ga da joj prenese vesti o njenom razrešenju s mesta direktorke Narodnog muzeja u tom gradu.

Smenu je dočekala dostojanstveno kao i onomad kada je, doduše, po završetku mandata, otišla s čela Galerije savremene umetnosti u Subotici i kada joj je zbog političkih igara, moglo bi se reći, uskraćeno da završi započete projekte u ovoj instituciji.

I sada je tako, samo što je Tonković ovog puta, i uprkos odličnim rezultatima u vođenju Muzeja u Šapcu, smenjena u društvu s Milenom Bogavac koja je takođe za svoje angažovanje u tamošnjem pozorištu „nagrađena“ smenom.

Zakonska procedura razrešenja obe direktorke s čela institucija koje su vodile je prekršena u svakom segmentu, a Tonković je, staložena, pa i optimistična, ohrabrena uverenjima „da rad uvek donosi rezultate“, istakla da je ćutanje protiv bezakonja vazda skuplje i da ljudsko dostojanstvo nema cenu.

Pokazala je kako se neostrašćeno o svemu može govoriti i kada ste oštećena strana.

Nela Tonković uživa veliko poštovanje u struci.

Poznata je po kritičkom stavu po pitanju kadriranja u kulturnim ustanovama i odnosima vlasti prema njima.

Zalaže se da muzeji budu otvorene institucije, mesta dijaloga, produkcije novih znanja, koja ne služe samo za divljenje prošlosti nego da pokreću ovaj svet i menjaju ga nabolje.

Takvi su i privatni afiniteti ove istoričarke umetnosti koja se u slobodno vreme bavi trčanjem i biciklizmom, sportovima koji podrazumevaju pokret jer, kako kaže, veruje da pokret može da nas nauči stalnosti promene.

Rođena je 1984. u Bačkoj Topoli.

Diplomirala je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, završila je master studije kulturna politika i menadžment na Univerzitetu umetnosti a privodi kraju doktorske iz muzeologije.

U Galeriji savremene umetnosti u Subotici za deset godina, kako u šali kaže, prešla je „Mekdonaldsov put“ – od volonterke, preko kustoskinje, do direktorke, a na čelno mesto Narodnog muzeja u Šapcu ju je preporučio njen profesor Nikola Krstović.

Neposredno pre imenovanja na ovu poziciju, šef odborničke grupe SNS-a ju je upozorio da „razmisli s kim tikve sadi“, dok se drugi odbornik SNS-a zabrinuo da ne budu previsoki svakodnevni troškovi puta ne relaciji Subotica-Šabac.

Tonković ga je umirila pošto je iznajmila stan u Šapcu, a može biti i konstatacijom: „pa ko bi svakodnevno prelazio 350 kilometara?“.

Profesionalnost i stručnost joj niko nije osporio.

U toj sferi ostaje.

Vraća se na mesto kustoskinje u Galeriji savremene umetnosti u Subotici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari