Nema hleba u zemunskim pekarama 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre 80 godina, list Vreme bavio se nestašicom hleba u zemunskim pekarama, dok je list Pravda pisao o važnim sastancima u Vašingtonu, koje je organizovao vrhovni tužilac Sjedinjenih Američkih Država.

List Vreme pisao je o nestašici hleba u zemunskim pekarama, do koje je došlo nakon što su pekari otpočeli borbu za podizanje cene hleba za pola dinara.

Tog avgusta pekari su svoj zahtev predstavljali i Odboru za suzbijanje skupoće. Svi dopisi su ostali bez odgovora, pa su se odlučili i da posete predsednika odbora Miodraga Cankovića.

Nema hleba u zemunskim pekarama 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Osim usmenog obrazloženja zahteva, pekari su tada govorili i o uslovima nabavljanja brašnja, kao i troškovima kojima su konstantno izloženi.

Prema pisanju lista, pekarima je rečeno da će problem biti uzet u razmatranje već na prvoj sednici Odbora, nakon čega će biti odlučeno da li će doći do poskupljenja hleba u Zemunu ili neće.

„Mi sada radimo na štetu. Gubimo pare. Moramo tako da bismo spasili radnju, jer verujemo da to neće moći da potraje. Naši razlozi, koje smo izneli, potpuno su opravdani i nadležni će se uveriti u to“, izjavio je za Vreme predstavnik zemunskih pekara Josip Ludvig.

Ludvig je demantovao i navode da u pekarama postoje rezerve brašna.

„Ako se, pak, našim traženjima ne udovolji, videćete šta će doći – manji pekari će hleb imati samo izjutra, a drugi do podne. Posle ga neće biti“, poručio je on.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda ukazao je na značaj iznenadnih sastanaka u Vašingtonu. Iako je detalji nisu bili poznati, u tekstu Pravde navedeni su i organizatori, ali i najvažnije teme o kojima su razgovarali najviši zvaničnici SAD.

Nema hleba u zemunskim pekarama 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Naime, vrhovni tužilac Sjedninjenih Američkih Država, gospodin Džekson neočekivano je prekinuo svoj odmor i vratio se u Vašington, te se sastao sa vodećim ličnostima američke vlade.

Teme razgovora ticale su se međunarodnog prava, a u vezi sa ustupanjem strateških baza drugih država.

Sastancima su prisustvovali i državni sekretari Noks i Stimson, kao i zamenik ministra spoljnih poslova Samner Vels i šefovi američkog generalštaba.

Iako je u krugovima bliskim američkoj vladi prethodno bilo reči o ustupanju 50 „razarača“ Velikoj Britaniji, na ovim sastancima se o tome nije govorilo.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari