Nema traga testu na koronu ni skoro tri meseca nakon smrti 1Foto: Betaphoto/ S. Đorđević

Dragica Petrović, farmaceutska tehničarka iz Prokuplja, ni skoro tri meseca nakon smrti svog supruga Saše (51), koji je bio hospitalizovan na niškoj Klinici za plućne bolesti, ne uspeva da „uđe u trag“ njegovom PCR testu na korona virus i sazna da li je on bio pozitivan.

Ona još uvek ne može da dobije ni sve podatke o njegovom lečenju na toj klinici, gde je smešten sa sumnjom na Kovid 19.

Njen suprug je bio hospitalizovan na Klinici za plućne bolesti od 7. do 14. aprila, kada je zbog pogoršanja stanja prebačen na Kliniku za anesteziju i intenzivnu terapiju, gde je preminuo 18. aprila.

Porodica je dobila njegovu otpusnu listu sa Anestezije, gde je, kako kaže, adekvatno lečen, ali ne i sa Pulmologije, koja ju je dostavila tek nedavno, nakon interesovanja novinara za slučaj. Još uvek očekuje odgovore Kliničkog centra Niš i Klinike za plućne bolesti na zvanično postavljena pitanja o „spornim“ detaljima lečenja njenog supruga.

– Sumnje da moj suprug na pulmologiji nije adekvatno lečen potvrdili su i pulmolozi i infektolozi koje sam konsultovala nakon što smo nekako uspeli da dobijemo njegovu otpusnu listu. Mada se navodi da je primao „hlorokin“ i da je lečen „po protokolu za kovid 19“, u njoj se jasno vidi da je sve vreme i prioritetno lečen antibioticima, kao da ima jači bronhitis, da mu skoro ništa nije rađeno, ni gasna analiza. U telefonskom razgovoru sa nama žalio se da mu je čak i kiseonik kasnio po četiri-pet sati. To su na klinici negirali, ali sam sigurna da suprug to ne bi izmislio, rekla je Petrović za naš list. Ona je dodala da se „u potrazi za istinom o lečenju i smrti“ supruga obraćala Klinici za plućne bolesti, KC Niš, zdravstvenoj inspekciji i ombudsmanu, ali i niškom Institutu za javno zdravlje, a zvala je i institute Torlak i Batut.

– Na Klinici za plućne bolesti su mi kazali da je Saša uzorkovan 10. aprila, da u Kovid 19 bazi ne postoji podatak o uzorkovanju, a da im rezultat testa nikada nije stigao „uprkos tome što su Torlaku uputili na desetine telefonskih poziva i mejlova u kojima to traže“. U niškom Institutu za javno zdravlje su mi kazali da je test poslat na Torlak, a u Torlaku da oni test „sigurno nisu primili“. Neka mi kažu – izgubili smo test, ili nismo ga dobro uzorkovali, ili nešto treće, samo želimo da znamo istinu o njegovoj bolesti, lečenju i smrti, rekla je ona.

U Petrovićevoj otpusnoj listi sa Klinike za anesteziju kao završna dijagnoza navedena je suspektna infekcija korona virusom, kao i upala pluća i insuficijencija srca. Prema rečima njegove supruge, on je pre hospitalizacije u niškom KC bio potpuno zdrav, bez pridruženih bolesti. Kao radnik Sektora za vanredne situacije u Prokuplju svake godine je išao na sistematske preglede, a bio je sportista.

KC Niš „štiti privatnost pacijenata“

KC Niš nije odgovorio na naša pitanja o ovom slučaju. Ova ustanova je prethodno na pitanja o pojedinačnim slučajevima odgovarala da zbog Zakona o zaštiti prava pacijenata ne može da dostavi podatke o toku i načinu lečenja, terapiji, dijagnostičkim procedurama i zdravstvenoj dokumentaciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari