Tužilaštvo Haškog tribunala usprotivilo se zahtevu penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, optuženog za zločine nad Srbima tokom ofanzive Oluja 1995, da bude pušten na slobodu do početka suđenja.
„Postoji rizik da Gotovina pobegne. Privremeno oslobađanje bi ugrozilo interese pravde i treba ga uskratiti.
Tužilaštvo Haškog tribunala usprotivilo se zahtevu penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, optuženog za zločine nad Srbima tokom ofanzive Oluja 1995, da bude pušten na slobodu do početka suđenja.
„Postoji rizik da Gotovina pobegne. Privremeno oslobađanje bi ugrozilo interese pravde i treba ga uskratiti. Gotovinina prošlost pokazuje njegovu rešenost da izbegne suđenje“, naglasio je u juče objavljenom podnesku tužilac Alan Tiger.
Tužilac je precizirao da je Gotovina, pošto ga je Tribunal 2001. optužio, pobegao iz Hrvatske i četiri i po godine se krio po svetu, koristeći lažne identitete i falsifikovane pasoše sve dok u decembru 2005. nije uhapšen u Španiji. U trenutku hapšenja, imao je dva lažna hrvatska pasoša, a prema pečatima u njima, tokom bekstva je boravio u Španiji, Italiji, Brazilu , Argentini, Peruu, Čileu, Singapuru, Maleziji, Mauricijusu, Japanu, Dominikanskoj Republici i drugim zemljama. Tužilac Tiger je podsetio i da je Gotovina početkom devedesetih, koristeći lažne identitete izbegao hapšenje po optužbama za iznude u Francuskoj, zbog čega je pred tamošnjim sudovima osuđen u odsustvu.
Prethodno je, tokom osamdesetih godina, jednu petogodišnju kaznu zbog pljačke izdržao u francuskom zatvoru. Garancije vlade Hrvatske da će učiniti sve da se Gotovina, ako bude pušten, vrati na suđenje, Tužilaštvo smatra nedovoljnim, navodeći da su hrvatske vlasti imale i propustile priliku da Gotovinu uhapse pošto je bio optužen.
„Vlada Hrvatske ne može garantovati da će se Gotovina vratiti na suđenje. Iskustvo u ovom slučaju je pokazalo da su čak i kada je vlada imala političku volju“ i odlučnost da sarađuje sa Tribunalom, njeni napori da locira Gotovinu bili beskorisni“, ocenio je tužilac Tiger.
On je kao „nesprovodljivu“ odbacio i ideju odbrane da Gotovina bude u kućnom pritvoru u rodnom mestu Pakoštani, kao i da bude elektronski praćen preko specijalne narukvice koju bi nosio. Ni jedno, ni drugo ne bi sprečilo bekstvo Gotovine koji i dalje ima značajnu mrežu za podršku, zaključio je tužilac. Ponuđenu garanciju zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe, podvukao je zastupnik optužbe, ne treba uzimati u obzir, budući da sveštenik nema moći da je sprovede, niti bi snosio posledice, ako ih Gotovina ne bi poštovao. Odluku o zahtevu Gotovine za privremeno oslobađanje, sudsko veće Tribunala će doneti naknadno. Gotovina je optužen, zajedno sa generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačom, za progon i zločine nad srpskim civilima iz Kninske krajine od avgusta do novembra 1995.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.