Era američke i evropske ekonomske dominacije trajaće još manje od dvadeset godina, navodi se u izveštaju američkih obaveštajnih službi. U studiji „Globalni trendovi 2030“, koja je objavljena u ponedeljak prognozira se da će Kina nadmašiti Sjedinjene Države „u nekom momentu“ između 2022. i 2030. Udeo u svetskoj trgovini nekadašnjeg trija – SAD, Evrope i Japana – dodaje se u studiji, pašće 2030. sa 56 odsto na manje od 50.
Takođe se ukazuje, prenosi EUobserver, da Kina i Indija nisu jedine azijske države u razvoju koje će uticati na promenu teže svetskih sila sa zapada na istok. Još jedna grupa, takozvana Sledećih jedanaest, koju čini Bangladeš, Egipat, Indonezija, Iran, Meksiko, Nigerija, Pakistan, Filipini, Turska, Južna Koreja i Vijetnam, do 2030. će nadmašiti EU kada je reč o kolektivnom BDP.
Vreme objavljivanja izveštaja američkog Nacionalnog obaveštajnog saveta (NIC) poklapa se s početkom drugog mandata predsednika SAD Baraka Obame. Deo koji se tiče Evrope nudi prilično turobne prognoze kada je reč o posledicama krize suverenog duga. „Kriza evrozone otkriva da među državama članicama postoje tenzije i podele i zbog nje su prvi put u poslednjih nekoliko decenija pokrenuta suštinska pitanja o budućnosti Evrope“, navodi se u dokumentu i dodaje da postkrizna EU „neće ličiti na današnju Evropu“. U izveštaju je takođe predstavljeno nekoliko scenarija u vezi s budućnošću evrozone, a prema jednom od njih, očekuje se propast evra, a onda i same EU.
Međutim, u studiji se navodi da postoji mogućnost da lideri EU pokrenu „federalnu inicijativu“ koja će dovesti do evropske renesanse. Prema tom modelu, „Evropa je uveliko na putu da zaokruži svoj izvorni koncept sveobuhvatne ekonomske i monetarne unije, te će kao rezultat toga biti mnogo jača“. Međutim, iako se u izveštaju tvrdi da će „za veću integraciju biti neophodno da se prevaziđe kriza i reše strukturalni problemi“, priznaje se da bi „masivni prenos suvereniteta“ možda bio suviše radikalan korak za većinu zemalja.
Takođe se kaže da bi to moglo da rezultira Evropom „s više brzina“, koju bi činila jedna glavna grupa zemalja koja teži dubljoj integraciji i ostale zemlje koje bi ili odlučile da stoje po strani ili da usvoje politiku „sačekaj i vidi“.
Očekuje se da će Nemačka i dalje biti politički lider u Evropi zbog svojih izgleda za ekonomski rast, ali njeno ekonomsko blagostanje biće dovedeno u pitanje zbog starenja stanovništva. U studiji se takođe prognozira da će „se muslimansko stanovništvo u Evropi udvostručiti do 2030, sa 4,1 odsto na osam odsto“, kao i da će broj stanovnika na svetu porasti za oko 15 odsto, sa sadašnjih 7,1 milijardi na 8,3 milijardi ljudi.
Kristofer Kojm, predsedavajući NIC-a, rekao je da se „zbog spektakularnog ekonomskog uspona azijskih država menja uticaj SAD“. Metju Barous, glavni autor dokumenta, ocenjuje da ekonomski pad zapadnih zemalja „nije neizbežan“ i naglašava da je „u većini slučajeva situacija izdržljiva ukoliko se mere odmah preduzmu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.