Nemački kancelar Angela Merkel započela je pretprošle noći ubrzanu kampanju za ustav EU, koji je već izgubio na težini, povodom kojeg su se složile vlade EU za godinu dana bez pribegavanja nacionalnim referendumima. Kako bi se izbegle kontroverze i podele i kako bi pokušali da izbegnu nacionalne referendume, šematski plan o tome kako će se voditi Evropa više neće biti nazivan ustav.

Nemački kancelar Angela Merkel započela je pretprošle noći ubrzanu kampanju za ustav EU, koji je već izgubio na težini, povodom kojeg su se složile vlade EU za godinu dana bez pribegavanja nacionalnim referendumima. Kako bi se izbegle kontroverze i podele i kako bi pokušali da izbegnu nacionalne referendume, šematski plan o tome kako će se voditi Evropa više neće biti nazivan ustav. Merkelova planira da zakaže konferenciju zvaničnika vlada iz svih 27 zemalja članica EU u junu kako bi se rešio problem sa detaljima ustava do kraja godine.
Merkelova je pretprošle noći iskoristila svoj prvi evropski samit kao predsednik EU kako bi ispitala ostale lidere o formulisanju deklaracije koja će biti na dnevnom redu kasnije ovog meseca i tako obeleži 50. rođendan EU. Cilj je da se održi konferencija vlada EU u junu, kada će se načiniti nacrt dokumenta do decembra koji bi potpisali predstavnici svih 27 vlada do februara 2008, kažu visoki izvori u evropskim prestonicama. Ali, Berlinu još preostaje da ubedi sumnjičave, najviše Britaniju koja je bila očarana da vidi kako francuski i holandski glasači stopiraju ustav. Nemački raspored će takođe izazvati glavobolju Gordonu Braunu ukoliko se raspored podudari sa njegovim dolaskom na mesto premijera, iako se Blerova vlada već složila sa glavnim promenama u načinu na koji je EU organizovana. A, to su: posebno određeni mandat za predsedavanje EU, čime bi se okončao sadašnji sistem šestomesečne rotacije 27 zemalja; jedan evropski „ministar inostranih poslova“ koji će predstavljati zajedničku liniju EU u međunarodnim poslovima iako se taj položaj neće više nazivati „ministar inostranih poslova“; sistem dvostruke većine koja će glasati na savetima EU. To su bile ključne promene povodom kojih su se složili 2004. i verovatno će preživeti i u novoj „uprošćenoj“ verziji o kojoj se pregovara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari