Vlasti nemačke savezne pokrajine Hesen potvrdile su juče novinske izveštaje prema kojima su jednog šesnaestogodišnjeg prestupnika poslale u Sibir da bi se popravio.
Dečak je pokazivao tešku sklonost ka nasilju, i to kod kuće, u školi, domu i ustanovi za dečiju psihijatriju. U više navrata nanosio je povrede ne samo vaspitačima i bolničarima, već i svojoj majci.

Vlasti nemačke savezne pokrajine Hesen potvrdile su juče novinske izveštaje prema kojima su jednog šesnaestogodišnjeg prestupnika poslale u Sibir da bi se popravio.
Dečak je pokazivao tešku sklonost ka nasilju, i to kod kuće, u školi, domu i ustanovi za dečiju psihijatriju. U više navrata nanosio je povrede ne samo vaspitačima i bolničarima, već i svojoj majci. Prema odluci Ureda za decu i mlade okruga Gisen, dečak treba da sa vaspitačem provede devet meseci u jednom sibirskom mestu, a polovina ovog vremena već je protekla.
Sibirsko selo u kojem privremeno žive dečak i vaspitač nema Internet, televiziju, niti telefon. Tekuća voda u kući u kojoj su smešteni takođe ne postoji, a dečak sam mora da nabavlja i drva za ogrev.
U Uredu za mlade odbacili su tumačenja medija da je reč o kazni. Objašnjeno je da je ovaj boravak za dečaka „poslednja šansa“ i da boravak u „okolini bez izazova“ predstavlja meru „pedagogije doživljaja“.
U Nemačkoj je trenutno u toku žustra rasprava o tome kako da se smanji nivo omladinskog kriminala. Liberalna javnost ogorčena je pri tome predlozima dela konzervativnih političara da se snizi starosna granica za izricanje zatvorskih kazni za mlade, kao i tumačenjima prema kojima je glavni problem nasilje među mladim migrantima koje zbog toga treba i proterivati iz zemlje.
Omladinski kriminal postao je, posle inicijative demohrišćana, i jedna od ključnih tema u predizbornoj kampanji pred glasanje za pokrajinske parlamente u državama Hese i Donja Saksonija 27. januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari