Nemački bombarder oborio svetski rekord 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Sa naslovnica Vremena i Pravde 31. jula 1939. godine saznajemo da su prepreke u englesko-japanskim pregovorima nastale zbog ispitivanja transfera srebra, kao i za izjavu ministra Sunjera da su vrata Španije otvorena svim zemljama kojima je stalo do njihovog prijateljstva.

Među glavnim vestima na naslovnoj strani Pravde su poteškoće u englesko-japanskim pregovorima, o čemu je pisala pariska štampa.

Naime, pregovori su zapali u pravi ćorsokak, a prve prepreke su nastale zbog ispitivanja transfera srebra i pomaganja kineskog dolara.

Time su pregoNemački bombarder oborio svetski rekord 2vori vraćeni opet na početnu tačku. A posebno uz pomoć Amerike, Engleska je opet pokazala želju da brani svoje pozicije.

Engleska je smatrala da bi izvesna široka pitanja trebalo rešiti za okruglim stolom ne samo između Japana i Engleske, već i između svih zainteresovanih sila, prenosi Pravda.

Ambasador ser Robert Krejdži poslao je opširan izveštaj u London koji se odnosio na teškoće u pregovorima.

Cela zbrka se svodila na to da Engleska nije pristajala da se pregovori vodue na široj bazi bez saziva jedne međunarodne konferencije svih sila.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako saznajemo iz Vremena tadašnji ministar Sunjer izjavio je da su vrata Španije otvorena svim dobronamernim zemljama.

U specijalnom intervjuu koji je gospodin Sunjer dao dopisniku Rajteru između ostalog izjavio je da su Vrata Španije otvorena svima kojima je stalo do njihovog prijateljstva.

Ministar je dodao i da se to isto prijateljstvo ne može postići metodama štampe nekih zemalja, prenosi Vreme.Nemački bombarder oborio svetski rekord 3

Potpuno negirajući izveštaje iz strane štampe o unutrašnjim razdorima u svojoj zemlji, isticao je da u Španiji ne postoje dva politička fronta i da je sasvim prirodno da do incidenata dolazi.

U okviru rubrike na kojoj su pretežno vesti iz sveta može da se pročita informacija o svetskom rekordu nemačkog bombardera, ali i o vazdušnim manevrima italijanskog vazduhoplovstva. Naime, reč je o dvomotornom nemačkom bombarderu koji je postigao čak tri rekorda: u brzini, od 50, km na sat, na visini od 2.000 kilometara i sa teretom od dve tone.

Zanimljivo je da je isti bombarder prethodno tukao rekorde na istom odstojanju sa 1.000 kilograma tereta, kao i rekord u letu bez opterećenja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari