Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu, podneo je Etičkom odboru Visokog saveta tužilaštva, prijavu protiv tužioca Predraga Milovanovića zbog njegove izjave u tekstu Danasa.
U pitanju je izjava koju je dao početkom oktobra ove godine povodom tragičnih događaja u Banjskoj.
U prijavi Etičkom odboru VST protiv Milovanovića, Nenad Stefanović traži mišljenje ovog tela da li je tužilac prekršio Etički kodeks javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, zbog komentarisanja događaja u Banjskoj u listu Danasa.
On je zatražio da ovo telo preispita čak i disciplinsku odgovornost javnog tužioca Milovanovića.
Nenad Stefanović se u ovoj prijavi, u koju je list Danas imao uvid, poziva na kršenje člana 8 Etičkog kodeksa koji nalaže da se „javni tužilac mora uzdržati od svakog ponašanja koje može da naruši čast i ugled javnotužilačke funkcije, kao i poverenje javnosti u rad javnog tužilaštva“.
U prijavi je naveo čitavu izjavu tužioca Predraga Milovanovića koju je dao za naš list, obrazlažući dalje na koje je sve načine prekršio Etički kodeks.
Milovanović je 03.10.2023. godine, nakon što je Više javno tužilaštvo preuzelo predmet ,,Banjska“ i saslušalo Milana Radoičića, za naš list prokomentarisao da su mu neke stvari u ovom slučaju čudne, kao što je pitanje mesne i stvarne nadležnosti Višeg javnog tužilaštva.
On je tada naglasio da ne može da komentariše konkretno ovaj postupak, već samo načelno, posmatrajući ovaj događaj kao pravni fenomen iz ugla struke.
Milovanović u svojoj izjavi za Danas ni jednom nije izneo ni jednu tvrdnju, već je otvorio neka pitanja koja su tada zanimala, ali i zbunjivala javnost.
Najinteresantnije je to što Stefanović u prijavi nigde ne navodi šta od navedenog u izjavi Predraga Milovanovića nije istinito, već celu njegovu izjavu tumači kao ponašanje koje može da naruši čast i ugled javnotužilačke funkcije, kao i poverenje javnosti u rad javnog tužilaštva.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović poznat je široj javnosti po prijavama Etičkom odboru protiv svojih kolega, a koje javno istupaju u medijima i kritički komentarišu stanje u tužilaštvu i pravosuđu. Sa ovom praksom je počeo nakon smenjivanja dve javne tužiteljke Bojane Savović i Jasmine Paunović, nakon što je ovaj događaj uzburkao javnost, a tužiteljke javno progovorile o svojoj smeni.
Na udaru se našao i i javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić. Predrag Milovanović je do sada na inicijativu Stefanovića za godinu dana dobio tri prijave Etičkom odboru i jednu disciplinsku prijavu.
Koliko je ukupno prijava dobilo ovo četvoro javnih tužilaca nije poznato, ali se stiče utisak da svaki njihov javni nastup u kome kritikuju rad tužilaštva završi nekom prijavom prvog čoveka Višeg javnog tužioca Nebojše Stefanovića.
Neumoljivost Stefanovića u podnošenju prijava protiv svojih kolega polako poprima obličje tzv. „SLAPP“ tužbi, kojima su skloni moćni političari vladajućeg režima, tajkuni i velike kompanije.
Iako Stefanovićeve prijave u pravnom smislu nisu tužbe, neodoljivo podsećaju na „slapovanje“ jer SLAPP tužbe služe tome da se njima iscrpljuju i ućutkaju oni protiv kojih se podnose, bez zainteresovanosti onoga ko ih podnosi na njihov krajnji ishod.
Javna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojana Savović kratko je prokomentarisala prijavu Etičkom odboru koju je Stefanović podneo protiv njenog kolege Predraga Milovanovića.
„Meni je najiskrenije žao građana…Glavni javni tužilac u Beogradu, koji je na čelu najvećeg tužilaštva u Evropi, kako često sam sa ponosom ističe, umesto da svu svoju energiju i vreme usmerava na gonjenje učinilaca krivičnih dela i na suzbijanju kriminala i korupcije, on svoje vreme i energiju troši na obračun sa neistomišljenicima“, kaže Savović za Danas.
Ovim povodom uputili smo i pitanja Nenadu Stefanoviću i objavićemo njegove odgovore, ukoliko ih dobijemo.
Milovanović ne želi da komentariše sopstveni slučaj
Za izjavu smo pitali i samog tužioca Predraga Milovanovića, koji je iskazao zahvalnost zbog toga što se bavimo ovom temom, ali nije želeo da komentariše uz obrazloženje da ne želi da bude sudija u sopstvenoj stvari.
Naveo je da to prepušta Etičkom odboru kao nadzornom telu Saveta i na kraju krajeva samom sudu javnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.