Brankica Janković: Neodgovorne poruke pojedinih iz SPC 1Brankica Janković: Foto BETAPHOTO/ MILOŠ MIŠKOV

Priličan broj pritužbi stigao nam je od građana i organizacija civilnog društva zbog invaliditeta ili zdravstvenog stanja, zbog zabrane kretanja u večernjim satima, čime su bili uskraćeni za usluge personalnih asistenata i neformalnih negovatelja.

Zaposleni samohrani roditelji imali su problem sa poslodavcima u vezi sa čuvanjem maloletne dece. Roditelji dece sa autizmom su se obraćali zbog problema izazvanih gubljenjem dnevne rutine i navika, izuzetno značajnih za njihovo svakodnevno funkcionisanje – ističe za Danas poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na naše pitanje da li građani/ke i u kojoj meri šalju pritužbe instituciji na čijem je čelu tokom vanrednog stanja zbog novog virusa korona.

Janković ukazuje da su se u početku Povereniku obraćali stariji, zbog ograničenja kretanja i stigmatizacije kojoj su bili izloženi zbog godina, a slično je bilo sa osobama koje su obolele od kovida 19 i srpskim državljanima koji su se vratili iz inostranstva i susretali se sa diskriminacijom.

– Ovo je samo deo problema i mi smo na sve hitno reagovali inicijativama i preporukama nadležnima sa predlogom konkretnih rešenja. Život je uvek brži od bilo koje uredbe. Neke od problema smo uspeli da rešimo, neke ne. Razmere posledica moći ćemo da vidimo tek kad se sve završi i naravno da tada očekujemo pritužbe, naglašava Janković.

* Koje su grupe najviše ugrožene tokom vanrednog stanja?

– Ova situacija utiče na sve, a posebno na ugrožene i osetljive društvene grupe koje su češće izložene diskriminaciji i u redovnim okolnostima: siromašni, stariji, osobe sa invaliditetom, Romi, žene izložene riziku od nasilja, itd. Mere koje su donete kada su u pitanju naši najstariji sugrađani svakako su veoma teške, a svi podaci ukazuju da su oni u najvećem riziku od obolevanja i najtežih komplikacija. Verujem da nadležni postupaju i kreiraju mere u skladu za zahtevima struke i dnevnom analizom situacije i da mere prilagođavaju realnim okolnostima. Dobro je da su organizovani volonterski servisi podrške, koji funkcionišu manje ili više dobro u zavisnosti od kapaciteta i efikasnosti lokalne samouprave. Ipak, sigurno je da se izolacija i usamljenost teško podnose i mislim da su zapravo najstariji među nama pokazali najveću odgovornost i da su heroji današnjice.

* Obeležili smo prošle nedelje Dan Roma koji su i pre vanrednog stanja teško živeli, a kamoli sada. Da li su država i društvo zaboravili Rome i Romkinje tokom ove pandemije?

– U pravu ste, Romi su svoj dan ove godine obeležili u otežanim okolnostima, zbog čega je veoma važno da u ovom periodu ne budu zaboravljeni, da im bude obezbeđena pijaća voda i higijenska sredstva, a romskoj deci dostupni materijali i tehnika za učenje. Naša institucija je reagovala preporukom EPS-u da preduzmu mere za snabdevanje električnom energijom svih socijalno ugroženih građana među kojima su Romi, zbog njihove nemogućnosti da rade u ovom periodu jer mnogi među njima radili su povremene poslove, poput sakupljana sekundarnih sirovina, prodaje na ulici…

* Kako ocenjujete odnos Srpske pravoslavne crkve u ovom periodu?

– Očuvanje zdravlja i bezbednosti svih građana i građanki, što u ovoj situaciji podrazumeva i efikasne i pravovremene mere za suzbijanje epidemije, prema Ustavu i zakonima je sekularno pitanje i znači obavezu svakog pojedinaca i svih društvenih aktera da to poštuju, jer su pred zakonom svi jednaki i sva prava i obaveze odnose se jednako na sve. U tom smislu, neophodno je da se i Crkva pridržava svih mera i preporuka koje su na snazi u našoj državi i smatram da su neodgovorne i zabrinjavajuće poruke pojedinih crkvenih velikodostojnika i dela sveštenstva koji dogmu i tradiciju u vršenju verskih obreda stavljaju iznad zdravlja i dobrobiti svojih vernika, preuzimajući tako i odgovornost za njihovo zdravlje. Upravo poštovanje propisanih mera, i od vernika i od verskih zajednica, direktno utiče na očuvanje zdravlja svih naših građana i građanki, i crkveni velikodostojnici treba da se rukovode pre svega interesima vernika i čuvanjem njihovog zdravlja.

* Slažete li se sa izjavom generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o trenutnom „zastrašujućem globalnom porastu nasilja u porodici“?

– Upozoravajuće su informacije iz Evrope i sveta gde se nasilje nad ženama drastično povećava u uslovima izolacije, što nije zaobišlo, očekivano ni našu državu. Izolacija, nažalost, povećava rizik od nasilja, a većina žena nije u mogućnosti da pozove pomoć jer ni u jednom trenutku nisu same. Na ovaj kao i druge probleme ukazali smo u preporukama mera koje smo uputili Vladi Srbije, jer je potrebno primeniti posebne mere zaštite, informisati žene koje su u riziku od nasilja i kojima je sada pomoć potrebnija možda više nego ikad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari