Sao Paolo – Predstavnici grupe 20 industrijski razvijenih i zemalja u razvoju (G20) blizu su konsenzusa o neophodnosti reformisanja finansijskog sistema, izjavio je u Sao Paolu predsjednik Svjetske banke Robert Zelik.

Zelik je na marginama ministarskog sastanka G20, rekao da svi uviđaju neophodnost da se pruži koordinisani odgovor na svjetsku finansijsku krizu. Predsjednik Svjetske banke je, međutim, ukazao da će biti potrebno vrijeme za stvaranje nove finansijske arhitekture, prenosi agencija Frans pres.

– Praktično nijedna zemlja nije pošteđena. Sve zemlje se kreću prema zoni opasnosti. Ovi globalni izazovi zahtjevaju globalna rješenja – ocijenio je predsjednik Svjetske banke. Zelik je istakao da je potrebna modernizacija multilateralnog sistema kako bi mogao da se čuje i glas važnih zemalja u razvoju kao što je Brazil, ocjenjujući da će se „kroz dvije godine vidjeti prave promjene u svjetskom sistemu“.

Na pitanje da li zna da li će sastanak u Sao Paolu ići u tom smjeru, Zelik je istakao da je „suviše rano“ za procjene, navodeći da će se više znati poslije samita G20, najavljenog za 15. novembar u Vašingtonu.

G20 koja je formirana 1999. godine, čini 19 zemalja – Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Francuska, Njemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija i SAD, dok je 20. članica Evropska unija.

Direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan izjavio je juče da je paket kineske vlade za povećanje potrošnje „dobra vest“ jer će pomoći globalnoj ekonomiji da izađe iz ekonomske krize. „MMF većduže vreme ističe da bi Kina svoju politiku trebalo da skrene s rasta vođenog izvozom ka rastu više vođenom iznutra“, rekao je Stros-Kan nakon sastanka u Sao Paulu. Kineska agencija Sinhua prenela je da je Kina, četvrta ekonomija na svetu, odobrila četiri hiljade milijardi juana (586 milijardi dolara) za potrošnju vlade do 2010. godine na, uglavnom, infrastrukturne projekte.

 

Propale još dve banke u Americi

Hjuston – Svjetska finansijska kriza izbrisala je sa američke finansijske mape još dvije banke koje su dospjele u probleme zbog pada cijena nekretnina i pogoršanja ekonomske krize, čime je broj banaka u SAD, koje su u toku ove godine bankrotirale, porastao na 19, objavila je agencija Blumberg. Federalna institucija za osiguranje uloga (FDIC) u SAD je saopštila da je preuzela kontrolu nad bankama „Frenklin benk“ iz Hjustona i „Sekjuriti Pacifik benk“ u Los Anđelesu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari