Danas je 6. februara objavio saopštenja Fabrike obuće „Boreli“ iz Sombora u kojima je prozvan Boško Ristić, narodni poslanik i advokat iz Niša, kojem je pripisano da učestvuje u „čerupanju“ imovine somborskih obućara, jer njegova advokatska komora zastupa interese Borova D. D. iz Vukovara, koji se, kako tvrde u Somboru, proglasio jedinim naslednikom Jugoslovenskog kombinata gume i obuće „Boreli“ i počeo je da otuđuje prodajne objekte u nekoliko gradova u Srbiji.

Danas je 6. februara objavio saopštenja Fabrike obuće „Boreli“ iz Sombora u kojima je prozvan Boško Ristić, narodni poslanik i advokat iz Niša, kojem je pripisano da učestvuje u „čerupanju“ imovine somborskih obućara, jer njegova advokatska komora zastupa interese Borova D. D. iz Vukovara, koji se, kako tvrde u Somboru, proglasio jedinim naslednikom Jugoslovenskog kombinata gume i obuće „Boreli“ i počeo je da otuđuje prodajne objekte u nekoliko gradova u Srbiji.

Bombe i šteta

U somborskoj fabrici obuće podsećaju da je NATO bombardovanjem preduzeću pričinjena direktna ratna šteta od četiri miliona američkih dolara, da je indirektna šteta procenjena na oko 20 miliona dolara. Fabrika je razorena, a na Kosovu je ostalo više od 40.000 pari obuće, oštećeni su maloprodajni objekti u Beogradu, Paraćinu, Kruševcu i u Leskovcu. Obnova je izvršena uz pomoć države Srbije i kreditima.

Ristić je potom na stranicama našeg lista odgovorio u dva navrata, otpuživši „Boreli“ da pritiskom na Vladu i pravosuđe pokušava nezakonito da uzme imovinu vukovarske firme u Srbiji, te da sudovi nemaju hrabrosti da kažu kako stvari stoje. To je izazvalo nova reagovanja u somborskoj fabrici obuće, pa se Ristiću pripisuje da želi da prolongira proces privatizacije ovog preduzeća i da nastavlja da „čerupa objekat po objekat ovog preduzeća“.

Imovina da dobije titulara

– Javnosti ostavljamo da izvuče zaključke. Boško Ristić, blago rečeno, obmanjuje javnost da zastupa firme iz Srbije u Hrvatskoj. Po zakonima Republike Hrvatske on to ne može, može da u Hrvatskoj angažuje nekog od svojih kolega koji je državljanin Hrvatske i koji u toj državi ima svoju advokaturu. Niko iz „Borelija“ nikada nije tvrdio da je celovita imovina vlastništvo preduzeća, jer je nesporno društvena. Ne želimo ništa osim da imovina u paketu dobije titulara, a da se radnicima pruži šansa da iskoriste svoje pravo na rad. U suprotnom zašto bi to Boško Ristić prodavao trećim licima? Ako država želi parcijalno da prodaje objekat po objekat, onda su, valjda, radnici „Borelija“ zaslužili da im prvo budu ponuđeni. Ali, to mora da radi i sprovodi država, odnosno njene institucije. Da li je advokatska kancelarija Boška Ristića „parainstitucija“ države Srbije?

– Ekonomisti, pravnici od znanja i morala dobro poznaju problematiku preduzeća nastalih od delova firmi iz bivših republika SFRJ. Boško Ristić istu je upoznao, izgleda, jednostrano, sa aspekta Republike Hrvatske, tačnije sa aspekta uprave Borova D. D. iz Vukovara. Niko mu ne osporava da brani koga hoće, ali kao narodni poslanik iz stranke koja participira u vlasti, nemoralno je da radi protiv uredbi, zakona i propisa te vlasti. Kako se takvo ponašanje naziva ako on ponašanje radnika „Borelija“ naziva šovinističkim? – navodi se u saopštenju koje su potpisali Mirko Vujanović, generalni direktor i Stipan Ezgeta, predsednik Samostalnog sindikata u „Boreliju“.
Da bi pojasnili situaciju oni navode da imovina preduzeća „Boreli“ nije u celosti nastala od firmi iz Republike Hrvatske. Upravo se navršava 50 godina kako je u Somboru počela proizvodnja obuće, a Ristiću se zamera da je obmanuo javnost da 31. decembra 1990. godine ovo preduzeće nije ni postojalo. Današnja fabrika u kojoj se proizvodi obuća nastala je prodajom nekadašnje fabrike obuće „Mladost“ u Somboru i kreditima. Poslovna zgrada i distributivni centar, pak, novostvorena su vrednost radnika „Borelija“, koju su stekli preuzimajući preduzeće „Tekstil Sombor“, koje je bilo u stečaju.
– Imovina za koju pravnik, narodni poslanik, tvrdi da je vlasništvo Borova D.D., pripadala je Kombinatu gume i obuće, a izbijanjem rata u Hrvatskoj firma iz Vukovara proglasila se za jedinog i neprikosnovenog naslednika celokupne imovine Kombinata, koji je svoje delove imao u svim republikama bivše SFRJ. Usput rečeno, u Republici Srbiji je u delovima kombinata radilo više od četiri hiljade radnika. Borovo iz Vukovara je pod ingerencijom Agencije za pretvorbe Republike Hrvatske, dakle podržavljena je. „Boreli“ u Srbiji je i dalje društveno preduzeće, takođe pod ingerencijom Agencije za privatizaciju Republike Srbije. Iz ovoga je očigledno da o ovom pitanju moraju da razgovaraju dve države, a ne dva preduzeća – navedeno je u saopštenju, i dodaje da „Boško Ristić uredbu Vlade Republike Srbije po kojoj je DP Boreli organizovano proglašava neustavnom, a o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji učestvovali su on sam i njegova stranka. Dakle, Ristić negira samog sebe, pitamo se da li kao poslanika ili pravnika?“
U somborskoj fabrici obuće tvrde i da se po Uredbi i po Izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji imovina ne može prodavati niti vršiti bilo kakve promene bez odluke Vlade Srbije, odnosno Agencije za privatizaciju, „niko sem Boška Ristića“. U „Boreliju“ tvrde da na imovinu koju oni koriste, dakle društvenu imovinu, nasrtaji traju od 2000. godine, a da „ništa nije otuđeno dok se nije pojavio Boško Ristić“.
– Opravdano sumnjamo da je u pitanju moć politike i pozicioniranja u vlasti, a ne razumevanje sporazuma o sukcesiji. Ako je, pak, sve pravno čisto, zašto Ristićevi klijenti u lokale upadaju vikendom, nasilno ili na prevaru – ističe se u saopštenju.
U Somboru tvrde da Borovo D.D. iz Vukovara u svojim poslovnim knjigama knjigovodstvenu vrednost u Srbiji vodi znatno niže od one koju je procenila ovlašćena agencija, pripremaju DP „Boreli“ za privatizaciju, a još znatno niže od stvarne tržišne vrednosti.
Nastaviće se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari