Upravni odbor, Skupština i rukovodstvo somborske Panonke smatraju da se kroz redovno poslovanje ne može obezbediti opstanak fabrike, pa su se obratili ministarstvima ekonomije i finansija, Fondu za razvoj, Agenciji za privatizaciju, poreskoj upravi i Kontinental banci da se iznađe rešenje za fizičko očuvanje ove prehrambene fabrike.

Upravni odbor, Skupština i rukovodstvo somborske Panonke smatraju da se kroz redovno poslovanje ne može obezbediti opstanak fabrike, pa su se obratili ministarstvima ekonomije i finansija, Fondu za razvoj, Agenciji za privatizaciju, poreskoj upravi i Kontinental banci da se iznađe rešenje za fizičko očuvanje ove prehrambene fabrike. Situacija u Prehrambenoj industriji Panonka, čiji je većinski vlasnik država – preko Fonda za razvoj i dela društvenog kapitala, krajnje je nepovoljna. Proizvodnje nema od januara 2005. godine, žiro račun je blokiran od 2000. godine, dug prema Kontinental banci iznosi oko 4,6 miliona evra, Upravi prihoda se duguje skoro 144 miliona dinara, u fabrici se ne održava nijedan segment, ne izmiruju se obaveze prema poveriocima, ne može se obezbediti fizička zaštićenost fabrike, učestale su krađe. Privatizacija aukcijskom prodajom nije uspela, zainteresovanih kupaca, izvesno je, nema.
Ova fabrika hrane građena je sredstvima članica SOUR PK Sombor i kreditima osamdesetih godina prošlog veka, proizvodni pogon se prostire na 17.000 kvadratnih metara, linija klanja svinja ima 900 kvadratnih metara, a kapacitet hladnjače, koja jedino funkcioniše, iznosi 10.000 tona proizvoda. Fabrika je redovno poslovala s gubicima, a najbolja proizvodna godina bila je 1990. kada je prerađeno oko 190.000 svinja, a od izvoza je prihodovano 12 miliona dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari