Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta obeležen je juče u Srbiji nizom manifestacija i programa, a centralna komemoracija je održana kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu na Starom sajmištu u Beogradu, gde je verski obred služio rabin Isak Asiel.
Aleksandar Nećak, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, koji je učestvovao na zasedanju Svetskog jevrejskog kongresa u Jerusalimu, kaže za Danas da se situacija u Srbiji kada je rečo temi holokausta popravlja, ali da je tu temu ipak neophodno sadržajnije obraditi u školskim udžbenicima. On navodi da je zadovoljan saradnjom s Ministarstvom prosvete i ministrom Žarkom Obradovićem.
– Zaključci panela koji se bavio temom holokausta na Plenarnoj skupštini Svetskog jevrejskog kongresa jesu da akcenat treba staviti na edukaciju, ali da nju ne može da obavlja samo država, većpre svega kvalifikovani pojedinci – objašnjava Nećak, koji je prisustvovao i komemoraciji žrtvama holokausta u memorijalu Jad Vašem.
Nećak navodi da se na kongresu u Jerusalimu govorilo i o situaciji u Gazi i Iranu i da je pružena podrška Izraelu u zaštiti prava svojih građana.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije podsetilo je juče da žrtve holokausta nikada ne smeju biti zaboravljene, jer bi na taj način bio omogućen zaborav zločinačke politike koja je milione nevinih ljudi na najsuroviji način oterala u smrt. Dužnost prema generacijama koje dolaze, svakog od nas, jeste edukacija o toleranciji i uvažavanju različitosti, kako se ovakvi zločini ne bi nikada više ponovili, kaže se u saopštenju.
Predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije posetili su lokalitet Topovske šupe na Autokomandi gde su položiti vence i cveće. U Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda održano je predavanje „Memorijali holokausta na tlu Srbije“, a u Savezu jevrejskih opština održana je promocija zbornika „Srpsko-izraelska naučna razmena u proučavanju holokausta“, s međunarodnog naučnog skupa koji je 2006. održan u Memorijalnom centru Jad Vašem u Jerusalimu. Ambasador Izraela u Srbiji Artur Kol ocenio je tom prilikom da će zbornik biti nezaobilazan u obrazovanju narednih generacija.
Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta Centar za unapređenje pravnih studija i Žene u crnom zatražili su od Skupštine Srbije da prihvati standarde EU koji se odnose na osporavanje sudski utvrđenih ratnih zločina i negiranje holokausta. Te dve organizacije predložile su parlamentu da prihvati rezoluciju Evropskog parlamenta „Holokaust, antisemitizam i rasizam“, kao i Okvirnu odluku Saveta Evrope o borbi protiv određenih oblika rasizma i ksenofobije sredstvima krivičnog prava.
Komemoracije su održane i na lokalitetima stradanja Jevreja u Drugom svetskom ratu u Novom Sadu, Subotici, Zrenjaninu, Somboru, Kikindi, Pančevu, Nišu, Zemunu i drugim gradovima.
Dan sećanja i opomene
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005, rezolucijom Generalne skupštine UN. Opredeljujući se za dan kada je 1945. oslobođen Aušvic, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi, Generalna skupština rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i verske mržnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.