„Šta ćemo bez ispravne vode za piće“, pitanje je koje Pljevljaci sebi često postavljaju. Zbog čega je voda zagađena, da li je u pitanju ekološki ili ljudski faktor?


Veliki gubici vode u distributivnoj mreži gradskog vodovoda i njena fizičko-hemijska neispravnost, naročito u jesenjem i proljećnom periodu, uslovili su da skoro dvije decenije jedini siguran izvor pijaće vode budu dvije česme kod motela „Vodice“, na stotinjak metara od samog izvora rijeke Breznice.

Kako je voda iz Vodica po prvi put bila bakteriološki neispravna u septembru i oktobru, jer su, prilikom analize ovog do tada jedinog ispravnog izvorišta, otkrivene fekalne i druge štetne bakterije, postavljeno je pitanje epidemiologu Bogdanu Lauševiću koji je u penziji već osam godina. Laušević je kazao da su se izvorišta počela zamućivati kada se naselje povećavalo.

– Prirodni zakon spiranja se ne može izbjeći, a mi smo rijetki koji đubre stavljamo iznad glave. Ne samo što smo đubre stavili iznad glave na deponiju Jagnjilo, nego smo zatvorili i jedine strane za provjetravanje grada, istočnu, ali i južnu duž Ćehotine.

Voda sa česama iz Vodica je stari pljevaljski izvor koji nikada nije imao dodir ni sa jednom vodom i nikada nije bio neispravan, a ja sam upozoravao da će doći do zagađenja ovog izvora kad su počeli odlagati smeće na Trlici. Stručnim analizama treba utvrditi problem zagađenja, ali najhitnije treba raditi na osposobljavanju vodovoda Pliješ, jer je njegov kapacitet 130 sekundnih litara, što bi bilo dovoljno vode za narednih 30 godina pod uslovom da nema gubitaka zbog nelegalnih priključaka od Odžaka do Pljevalja, rekao je Laušević.

Laušević ističe da je postrojenje za preradu vode Pliješ sedamdesetih godina rađeno po najnovijoj tehnologiji, ima i sistem za koagulaciju vode koji nikada nije pušten u rad, ali nije riješen problem gubitaka vode na gradskoj mreži. Po mišljenju Lauševića vode u Pljevljima bi bilo dovoljno i kada se napravi Drugi blok Termoelektrane, samo kad bi se ukinuli nelegalni priključci i riješili gubici na vodovodnoj mreži koji iznose oko 60 odsto.

Iz Sekretarijata za Stambeno-komunalne poslove, saobraćaj i vode, kažu da će opština učiniti sve da se otkrije izvor zagađenja i da će preduzeti mjere u skladu sa finansijskim mogućnostima. Ističu i da nemaju odgovor da li će Vodice biti ispravne do proljeća, ali ni alternativno rešenje odakle dobiti čistu vodu za piće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari