I dok većina planete ima problema sa obezbeđenjem dovoljnih količina pitke vode, šabačkom kraju priroda je darovala nepresušni izvor – takozvanu cersku žicu. Reka Drina ponire kod Malog Zvornika i ta podzemna reka dopire sve do Šapca. U obližnjem selu Tabanoviću izgrađeni su reni bunari koji grad obezbeđuju sa oko 300 litara pitke vode u sekundi.
I dok većina planete ima problema sa obezbeđenjem dovoljnih količina pitke vode, šabačkom kraju priroda je darovala nepresušni izvor – takozvanu cersku žicu. Reka Drina ponire kod Malog Zvornika i ta podzemna reka dopire sve do Šapca. U obližnjem selu Tabanoviću izgrađeni su reni bunari koji grad obezbeđuju sa oko 300 litara pitke vode u sekundi. Kvalitet ove vode je izuzetan, jedino je malo sporna tvrdoća. U ptanju su kapaciteti koji bi mogli da zadovolje daleko veće potrošače, a već sada vodovodna mreža širi se i na pocerska sela. Paradoksalno je da je Pocerina bezvodna, a u ovdašnjim selima kopaju se bunari od 100 do čak 150 metara dubine. Prednost cerske žice je da se ova voda može flaširati i prodavati po daleko većoj ceni. Problem su finansije, jer za ovakvu fabriku vode treba uložiti najmanje tri miliona evra. S druge strane postavlja se pitanje da li se po ovakvoj ceni isplati snabdevati potrošače jer se kvalitetna voda koristi i za zalivanje kao i za pranje ulica i slične potrebe.
Pored bogatih izvora pitke voda čitava Mačva leži na izdašnim podzemnim vodama. Sa samo pet metara dubine mogu se obezbediti dovoljne količine vode za zalivne sisteme. Nažalost, i raniji zalivni sistemi u Mačvi su uništeni, a veoma mali broj domaćinstava koristi ovu pogodnost.
Ova priča o vodi završava se i geotermalnim izvorima. Već dvadesetak godina iz postojećih bušotina u nekoliko mačvanskih sela u opštini Bogatić neiskorišćene se odlivaju vode sa temperaturom od oko 70 stepeni Celzijusa. Geotermalne vode se nalaze na šeststo do sedamsto metara dubine, što eksploataciju čini vrlo prihvatljivom, kako neki kažu to je bolje od izvorišta nafte. Zasada prva investicija biće jedan manji staklenik. Takođe, ove vode su čiste i kvalitetne, tako da se posle zagrevanja mogu koristiti i za piće. I Šabac planira da nastavi radove na bušotini geotermalnih voda kod sadašnjeg silosa na Savi. Iako je reč o pravom bogatstvu, barem što se voda tiče, opština Bogatić je u grupi siromašnih opština.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.