Neprijatelj broj jedan je aerozagađenje, a ne građani: I bez požara na deponiji vazduh u Valjevu „otrovniji” nego ikad 1Foto: Đorđe Petković

 

Stanje sa zagađenjem vazduha u Valjevu je kritično, i gore od prethodne godine, naročito posle prošlonedeljnog požara na deponiji.

– Mi smo u Valjevu prošle godine udisali zagađeniji vazduh u odnosu na prošlu godinu. To su nam saopštili saradnici iz Nacionalne ekološke asocijacije u izveštaju „Vazduh 2024” objavljenom prvih dana Nove godine. Ako posmatramo samo broj dana tokom godine u kojima je koncentracija suspendovanih čestica prašine prekoračila dozvoljenu vrednost od 50 µg/m3 u Valjevu je tokom 2024. godini zabeležen 131 dan sa prekoračenjem godišnjeg limita. To je povećanje od 12 posto u odnosu na 2023. kada kada je zabeleženo 117 dana sa prekomerno zagađenim vazduhom, kaže za Danas Vladimir Pantić, iz ekološke organizacije „Lokalni odgovor”.

Kako javlja sajt, navodi on, Ekstremna ekologija, na današnji dan vazduh u Valjevu je već 12, dan prekoračio dnevni limit za suspendovane PM10 čestice od početka godine. Zakon o zaštiti vazduha dozvoljava prekoračenje samo 35 dana tokom godine.

– Otkako pratimo i informišemo javnost o zagađenju vazduha u Valjevu prvog dana 2025. godine je dostignut rekord u zagađenosti vazduha. Prvog januara 2025. merni uređaji Agencije za zaštitu životne sredine su zabeležili srednju dnevnu koncentraciju suspendovanih PM10 čestica četiri puta veću od propisanog limita. A ubitačne PM2.5 čestice su gotovo 40 puta prekoračile koncentraciju od 5 mikrograma po metru kubnom za koju Svetska zdravstvena organizacija tvrdi da je bezbedna, ističe Pantić.

U prvim danima Nove godine, kao što je Danas izveštavao, ponovo je planula i valjevska deponija. Radi se o objektu koji je pre tri decenije „privremeno” smešten na levu obalu reke Kolubare u naselju Gorić. Plamen je zahvatio manju površinu ovog odlagališta komunalnog otpada, ali su isparenja i dim pogodili najpre okolna naselja, da bi vetar naneo gasove i dim i prema gradu. Tog dana je u Valjevu u 16 sati ponovo izmerena rekordna satna koncentracija suspendovanih čestica i to: 487,53 mikrograma po metru kubnom za PM10 i 201,65 mikrograma po metru kubnom za PM2,5.

– I kao što smo već navikli, uprkos obavezi iz Zakona o zaštiti vazduha, Grad Valjevo nije prethodnih meseci obaveštavao građane o kretanju zagađenja, povišenim koncentracijama i opasnosti po zdravlje. Zbog nedavnog požara na deponiji oglasila su se ekološka udruženja i politički pokret „Svanuće”, tražeći hitno reagovanje. To je podstaklo na akciju i valjevski Zavod za javno zdravlje je u u kratkom roku informisao javnost da je moguće da sagorevanje otpada može da bude opasno po zdravlje ljudi zbog prisustva teških metala u isparenjima. Zavod je pozvao građane koji žive u neposrednoj blizini da ostanu u kućama i zatvore prozore, piju više tečnosti i nose zaštitne maske, podseća naš sagovornik.

„Smrtonosna statistika” i bez odgovora nadležnih

Gradonačelnik Valjeva, Lazar Gojković, nije odgovorio na zahteve građana, već je, kako su preneli lokalni mediji, otišao na mesto požara, te saopštio preko svoje internet stranice „Lepa reč” da „nema opasnosti” i da ne treba „širiti paniku”.

– Gojković je propustio da saopšti da li je obavljeno merenje kvaliteta vazduha u okolini deponije tokom požara i koje su posledice po zdravlje usled izloženosti zagađenju? Umesto odgovora, gradonačelnik je po ko zna koji put najavio početak rešavanje problema na proleće, kada po njegovim rečima treba da počne sanacija ove „privremene” deponije, kaže Pantić.

Zbog dugogodišnjoj izloženosti zagađenom vazduhu Valjevcima se skraćuje život i prerano umiru.

Dramatični su nalazi istraživanje uticaja zagađenog vazduha na zdravlje građana Valjeva, Leskovca i Novog Pazara realizovanog od asocijacije Eko blok:

– Očekivano trajanje života na rođenju u Valjevu je 2018. godine iznosila 78 godina a 2023. godine 74,2 godine. Prosečan gubitak godina života kada su u pitanju svi uzroci smrti u uzrastu trideset i više godina, zbog izlaganja zagađenom vazduhu u 2018. godini je bio 10,2 godine, a u 2023. godini 10 godina. Broj smrtnih slučajeva od svih uzroka smrti je iznosio 307,1 u 2018. godini a 264,5 u 2023. godini. Ako se pogleda smrtnost od bolesti srca i krvnih sudova, godine života izgubljene zbog zagađenosti vazduha u 2018. godine su 10,6 a u 2023. godini 10,4. Broj smrtnih slučajeva od bolesti srca i krnivh sudova je iznosio 397 u 2018. a 347,2 u 2023. godini. Zbog smrtnog ishoda od bolesti disajnih organa, a kao posledica izlaganja zagađenom vazduhu u Valjevu, gubitak godina života je iznosio 10,5 u 2018. godini a u 2023. iznosio 10,2 godine. Broj smrtnih slučajeva od bolesti disajanih organa je iznosio 368,4 u 2018. a u 320,5 u 2023. godini, citira Pantić ovu „smrtonosnu satistiku”.

Neprijatelj broj jedan je aerozagađenje, a ne građani: I bez požara na deponiji vazduh u Valjevu „otrovniji” nego ikad 2
Posle požara na deponiji u Valjevu izmerena rekordna zagađenost Foto: Lokalni odgovor

Čak i uz pomoć države lokalne vlasti u poslednje tri godine su stigle da dodele subvencije za unapređenje energetske efikasnosti, za izolaciju kuća, nove prozore, nova grejna tela i solarne panele, za jedva 1.000 korisnika u varoši od blizu 90.000 stanovnika.

Zagađeni vazduh je neprijatelj broj 1 a ne građani koji se žale

Skupština Grada Valjeva je nedavno usvojila Program gasifikacije koji treba da sprovede Javno preduzeće Srbijagas. Program predviđa totalnu gasifikaciju Valjeva, obuhvata gradska i seoska naselja, ravničarska, brdska i planinska, najavljuje priključenje gotovo 30.000 domaćinstava – potpuno besplatno za samo pet godina.

– Na račun Srbijagasa i države, svih građana Srbije, težak 96 miliona evra. Iako građani Valjeva raskidaju ugovore sa lokalnom Toplanom i otkazuju im usluge jer su skupe. Za gotovo dve decenije poslovanja valjevska Toplana je jedva stigla do 10 posto domaćinstava u Valjevu. Povećanju broja korisnika nije pomogla ni predizborna odluka lokalnih vlasti iz 2023. godine o dodeli besplatnih priključaka. Odbornici su krajem oktobra sa višegodišnjim zakašnjem usvojili Plan kvaliteta vazduha i Kratkoročni akcioni plan za smanjenje aerozagađenja. Međutim, Grad Valjevo do danas nije preduzeo mere koje je Skupština grada Valjeva propisala u Kratkoročnom akcionom planu, a pre svega obaveštavanje javnosti o zagađenju i opasnosti za zdravlje, podseća on.

Neprijatelj broj jedan je aerozagađenje, a ne građani: I bez požara na deponiji vazduh u Valjevu „otrovniji” nego ikad 3
Čak 40 puta prekoračena koncentracija za koju Svetska zdravstvena organizacija tvrdi da je bezbedna – Vladimir Pantić „Lokalni odgovor” Foto: Z. S. M.

Po Pantićevom mišljenju, najvažnije je da se osigura primena Zakon o zaštiti vazduha, da svako radi svoj posao i odgovara za učinjeno ili neučinjeno.

– Trebalo je odavno da se donese kvalitetan Plan kvaliteta vazduha, uz najšire učešće javnosti. To nije urađeno i naneta je nepopravljiva šteta i izgubljeno dragoceno vreme. Odgovornost za taj propust nose podjednako Grad Valjevo i Ministarstvo zaštite životne sredine. U Valjevu je trebalo stvoriti atmosferu da je neophodno da svi učinimo napor da se otarasimo zagušljivog vazduha. Zagađen vazduh je gradskim ocima trebalo da postane neprijatelj broj jedan, smatra naš sagovornik.

Umesto toga, po njegovim rečima, najveći neprijatelj vlastima su građani koji predlažu i s pravom kritikuju.

– Da bismo se otarasili zagađenja vazduha moramo se najpre otarasiti neodgovorne vlasti i nekompetentnog činovništva. Put do tog cilja može biti prilično dugačak, ali verujem da smo već krenuli. Dani koji su pred nama donose rasplet neodržive situacije i odgovornost, zaključuje Vladimir Pantić, razgovor za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari