I dok ispraćamo ovu 2024. godinu mnogi već razmišljaju o neradnim danima i praznicima koji nam tek dolaze. U 2025. godini građani Srbije imaće 14 neradnih dana tokom državnih i verskih praznika.
Prvi dan nove godine “pada” u sredu, a ne radi se ni u četvrtak, 2. januara. Takođe, neradan je i utorak 7. januar, kada se proslavlja pravoslavni Božić. Osim toga, Vlada Srbije nedavno je usvojila Zaključak kojim se poslodavcima preporučuje da zaposlenima omoguće da ne rade ni na Badnji dan, 6. januara. Prošle godine to se odnosilo na drugi dan Božića, 8. januar.
U februaru imaćemo tri neradna dana povodom Dana državnosti, te će neki moći da iskoriste 15., 16. i 17. februara kao “produženi vikend”.
U aprilu nas očekuju vaskršnji parznici, koji se takođe obeležavaju neradno 18., 19., 20. i 21. aprila. Praznik rada standardno se obeležava neradno 1. i 2. maja. Nakon toga, neradni dan biće 11. novembar kada se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
I pripadnici drugih veroispovesti koji žive u Srbiji, tokom 2025. godine takođe imaju pravo na slobodne dane kada su njihovi praznici u pitanju.
Za pripadnike islamske zajednice nerad će biti 30. mart, kada se proslavlja Prvi dan Ramazanskog bajrama, zatim sledi četiri neradna dana u aprilu 18. , 19. , 20. i 21. kada su Uskršnji praznici za katoličke vernike i pripadnike drugih hrišćanskih verskih zajednica. Sledeći neradan dan za pripadnike islamske zajednice je 6. jun kada je Prvi dan Kurbanskog bajrama. Pripadnici jevrejske zajednice imaju neradan 2. oktobar kada slave Jom Kipur, idok se kalendar prazničnih neradnih dana završava sa 25. decembrom kada se slavi prvi dan katoličkog Božića.
Praznici koji se obeležavaju radno
U kalendaru državnih i verskih praznika koji se u Srbiji obeležavaju postoje pet koji se praznuju radno. To su Sveti Sava 27. januara, Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu 22. aprila, Dan pobede 9. maja, Vidovdan 28. juna i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu 21. oktobra.
Koja su pravila za državne i verske praznike?
Ukoliko jedan od datuma kada se praznuju državni praznici padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana. Isto se ne primenjuje kada su u pitanju verski praznici, osim u slučaju Uskrsa, koji se uvek proslavlja u nedelju. Takođe, pripadnici različitih verskih zajednica imaju pravo na slobodan dan kad njihova verska zajednica obeležava neki praznik. Pripadnici pravoslavne veroispovesti imaju prava na jedan slobodan dana kada obeležavaju slavu.
Ceo spisak državnih i verskih praznika je objavljen na sajtu Paragraf.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.