Ujedinjene nacije procenjuju da će u bliskoj budućnosti, uglavnom zbog ljudskih atkivnosti nestajati po tri životinjske vrste na sat. Ovakvu pesimističku prognozu potrekpljuju i podaci stručnjaka koji rade na sastavljanju Crvene liste Međunarodnog saveza za očuvanje prirode, a prenosi Glas Amerike.
UN su prošle godine saopštile da će za nekoliko decenija biti ugrožena gotovo trećina životinjskih vrsta na svetu u slučaju da temperatura na Zemlji poraste za jedan Celzijusov stepen. Stjuart Bučart, ekspert za ptice, tvrdi da je od 1500. godine do danas nestalo 150 vrsta ptica, što znači da su nestajale po stopi od 0,3 odsto godišnje. U istom periodu na našoj planeti je izumrlo 26 vrsta sisara i 29 drugih vrsta.
Delfin iz reke Jangcekjang, rovac sa Božićnih ostrva, venecuelanska smrdljiva žaba i mnoge druge vrste na pragu su istrebljenja ili su većnestale sa lica Zemlje, u trenutku kada Ujedinjene nacije upozoravaju svet da ulazimo u doba slično onome kad su nestali dinosaurusi.
Pomenuti delfin nije viđen još od 2002. godine i najverovatnije će se uskoro naći na listi 300 izumrlih vrsta. To će biti prvi sisar, težak više od 100 kilograma, koji je izumro, posle karipske foke, iščezle još 50-ih godina prošlog veka. Rovac sa Božićnih ostrva nije viđen još od 1985. godine, a ni venecuelanska smrdljiva žaba.
Dok brojne vrste polako izumiru, postoje i retki izuzeci koji ulivaju nadu – poput džinovskog guštera sa Kanarskih ostrva koji je ponovo viđen u La Palmi posle ravno 500 godina, a veruje se da je u amazonijskoj prašumi preživeo i praistorijski džinovski lenjivac, koji zapravo nikad nije viđen ili ulovljen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.