Na današnji dan 1941. godine se u listu Pravda pisalo o Nju Ajlendu, ostrvu koje je potonulo, dok je dnevni list Vreme pisao o nepogodama koje su uzrokovane snegom.
Sinoć je zbog velike količine snega obustavljen saobraćaj na relaciji Skoplje-Tetovo, prenosi dnevni list Vreme.
Tehnički odeljak javlja da su ukinuti polasci iz Tetova za Mavrove Hanove preko planine Vlajnice na kojoj je nov sneg dostigao visinu od preko 50cm.
Na Cetinju je situacija nešto gora, za dva dana napadalo je metar snega, te su snežni nanosi onemogućili automobilski saobraćaj.
U toku prošle noći je naglo otoplilo i počela je da pada kiša, pa se zbog nadošle vode koja je nastala usled topljenja snega nije održala nastava u osnovnim i srednjim školama.
Budući da mnogo đaka dolazi iz mesta koja su zbog mećave neprohodna, nastavnički Savet doneo je odluku da ae nastava neće održavati u naredna četiri dana.
Železnički saobraćaj takođe ne funkcioniše pa vozovi na deonici Tetovo-Kičevo ne saobraćaju.
Putnički voz koji je bio zatrpan snegom kod sela Sarančica je uz veliki napor železničkog osoblja uspeo da stigne do Tetova.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
Ni u ostalim krajevima sveta nije ništa bolja situacija: Jedno ostrvo je potpuno iščezlo, u Kanadi je izbio požar,
Kako prenosi list Pravda, pre nekoliko godina je u Tihom Okeanu kapetan engleskog teretnog broda naišao na potpuno novo ostrvo i dao mu ime ‘Nju Ajlend’.
On je tačno i detaljno opisao njegov geografski položaj, te je u svom izveštaju opisao i način života primitivnih stanovnika tog ostrva.
Nedavno je geografska ekspedicija iz Sjedinjenih Američkih Država krenula da malo detaljnjije prouči ovo ostrvo, međutim, ostrva nigde nije bilo.
Smatra se da je ostrvo usled erupcije nekog podmorskog vulkana potpuno potonulo u more sa sve stanovnicima.
Sa druge strane, u Kanadi je sinoć izbio požar u jednoj drvenoj zgradi.
U ovom nesrećnom slučaju šestočlana porodica je ostala bez četiri deteta uzrasta od 4 do 7 godina, dok su roditelji i peto dete preživeli ovaj strašni požar.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.