Prethodnih dana u Beogradu ali i mestima širom Srbije poput Kragujevca bilo je veoma teško naći hirurške maske u apotekama. Usred epidemije gripa, ali i opasnosti da se korona virus pojavi u našoj zemlji građani su masovno kupovali maske, pa je tako ustanova Apoteke Beograd od januara prodala čak 70.000 komada hirurških maski.
Kako za Danas kaže direktorka Apoteke Beograd Jasminka Bjeletić, maske bi danas trebalo ponovo da se nađu u pet dežurnih ustanova, dok se 10. marta očekuje nova isporuka.
– Mi ćemo dobiti danas maske od Galenika Farmacije. I to ukupno 5.000 komada, koje ćemo raspodeliti dežurnim ustanovama na celoj teritoriji grada. Pacijenti će moći da nađu maske u apoteci Sveti Sava, Bogdan Vujošević na Novom Beogradu, apoteci Zemun, apoteci Prvi maj kod Londona, i apoteci u Lazarevcu. Kada bude sledeća isporuka maski, njih ćemo raspodeliti i ostalim apotekama – objašnjava Bjeletić.
Istovremeno, agencija Beta prenela je juče da u kragujevačkim apotekama zaštitnih maski nema „ni za lek“, a da vlasnici prodajnih objekata tvrde da ih stalno poručuju ali da je nestašica i kod dobavljača. U jednoj apoteci u naselju Erdoglija, agenciji Beta je rečeno da je pre nekoliko dana jedan građanin kupio svih 300 hirurških maski. Na pitanje zbog čega mu treba tolika količina, rekao je da ih šalje u inostranstvo.
Ipak, i pored ogromnog interesovanja za hirurške maske stručnjaci upozoravaju da one nisu delotvorna zaštita od korona virusa. Kako za Danas kaže pulmološkinja Tatjana Radosavljević, jednokratne hirurške maske ne mogu zaštiti građane od virusa.
– One su delotvorne u slučajevima kada je neko već bolestan. Ako je oboleli nosi, on na taj način može da zaštiti okolinu od virusa koji se prenose kapljičnim putem. Na drugoj strani, hirurške maske ne mogu zaštititi zdrave osobe od razboljevanja – kaže doktorka Radosavljević.
Sagovornica Danasa savetuje opšte mere prevencije poput redovnog pranja ruku, izbegavanja velikih skupova i javljanja nadležnim epidemiološkim službama ako neki građanin ima simptome oboljenja a bio je u kontaktu sa osobama iz država u kojima ima najviše zaraženih.
– Lek za korona virus za sada ne postoji. Trenutno se rade kliničke studije u Americi sa lekovima novije generacije. Znamo da su simptomi korona virusa blaži nego kod gripa. Kod jednog broja osoba, najčešće onih koji već imaju zdravstvene probleme, može da dovede do otkazivanja pluća. Važno je ipak da deca ređe i lakše obolevaju – dodaje Radosavljević.
Saša Živić, pedijatar i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Nišu kaže za Danas da bi mnogo bolje bilo da vodimo računa o tome kakva je situacija u našim bolnicama i apotekama, a potom kakva je ona u drugim zemljama.
„Naše zdravstvo ima milion problema. U Kliničkom centru Niš, ali ni u apotekama u gradu nema čak ni najobičnijih hirurških maski. Kada smo pokušali da ih nabavimo, rekli su nam da proverimo da li je možda neka količina zaostala u veterinarskim ambulantama. Ali, zašto bi se naš ministar Lončar brinuo oko maski, ima on većih briga“, rekao je Živić i dodao da se mi „ovde uzdamo u to da smo „zdrav narod“ i da će uskoro lepše vreme, pa ćemo se nekako „provući““.
Milan Višnjić, hirurg i bivši dekan Medicinskog fakulteta u Nišu, istakao je za Danas da se „mi kao narod vrlo brzo organizujemo“ i da smo to pokazali više puta.
„Naš problem je, međutim, što čekamo da se nešto desi pa onda reagujemo. Čujemo da ministar zdravlja kaže da su za potrebe eventualnog karantina već spremne i vojne kasarne, ali kada bi sad otišli u te objekte verujem da bi jasno videli da to nije tako. Ali, to su izjave koje imaju za cilj da smanje eventualnu paniku, što je u redu. Što se tiče maski, činjenica je da ih mi nemamo. Nemamo takozvane nano maske, koje štite od ovakvih virusa, a koliko znam nemamo ni hirurške“, naveo je Višnjić i dodao da maske nisu garant da neko neće da oboli, ali je svakako potrebno da ih imamo.
Nano maski nema
Nijedna apoteka u Beogradu koju je Danas juče pozvao nije imala u svojoj ponudi nano maske koje su adekvatnija zaštita od korona virusa od hirurških maski. Kako nam je kazala direktorka Apoteke Beograd Jasminka Bjeletić, ni njena ustanova nema ove maske i za sada ne postoji informacija da će biti nabavljane.
Vučić: Perite ruke
O maskama kao zaštiti od korona virusa juče je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je kazao da su dve kompanije „koje proizvode zaštitne maske“ zamoljene da ubrzaju svoju proizvodnju. „Nikakvih problema nećemo imati, sem problema sa namernim ili slučajnim izazivanjem panike“, rekao je predsednik i poručio građanima da češće peru ruke i ne prave zalihe brašna i hrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.