Izraelski poslanici juče su počeli raspravu o predlogu da se masovna ubistva jermenskih civila u otomanskoj Turskoj proglase genocidom i da se odredi dan sećanja na žrtve. Usvajanje predloga moglo bi dodatno da pogorša zategnute odnose između Izraela i Turske, koja poriče da su masovna ubistva Jermena bila genocid i tvrdi da su se ona dogodila u neredima koji su za vreme Prvog svetskog rata vladali u Turskoj prilikom raspada imperije.
Prošle nedelje je nastala kriza u odnosima između Francuske i Turske, pošto su francuski poslanici usvojili zakon koji poricanje genocida nad Jermenima proglašava krivičnim delom. Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan je kao odgovor prekinuo političke i ekonomske odnose sa Parizom, obustavio vojnu saradnju i pozvao svog ambasadora na konsultacije.
Predsednik Kneseta Rojven Rivlin rekao je da jučerašnja rasprava o tom pitanju u parlamentarnom odboru nije povezana sa političkim nesuglasicama Izraela i Turske i da Izrael, kao zemlja čiji je narod preživeo Holokaust, ima moralnu obavezu da prepozna genocid u drugim zemljama. Neimenovani vladin zvaničnik rekao je da je premijer Izraela Benjamin Netanjahu tražio da se rasprava otkaže jer bi „bilo bolje za državu kada se ona ne bi vodila“.
Izrael, koji je nekada na Tursku gledao kao na najbližeg saveznika u muslimanskom svetu, do sada je izbegavao da ubistvo 1,5 miliona Jermena, koliko Jermeni kažu da je nastradalo, nazove genocidom. U međuvremenu veze između Izraela i Turske su prilično narušene. Turski zvaničnici oštro su osudili pogibiju više stotina palestinskih civila u pojasu Gaze tokom izraelskog napada 2008. Odnosi su se dodatno pogoršali 2010. kada su komandosi izraelske mornarice ubili devet Turaka prilikom upada na jedan brod u flotili koja je pokušala da probije izraelsku blokadu u Gazi, za šta se Izrael nije izvinio.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.