Novi zakon o medijima u Mađarskoj krši standarde Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) o slobodi medija i ugrožava uređivačku nezavisnost i medijski pluralizam, istakla je juče predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović.


– Zabrinuta sam što je mađarska skupština usvojila zakon o medijima koji, ako se zloupotrebi, može da ućutka medije i javnu debatu u zemlji – upozorila je ona, osvrnuvši se na zakon usvojen 20. decembra.

Zakon reguliše sve medijske sadržaje na osnovu identičnih principa koji su suprotni standardima OEBS o slobodi medija. Takođe, daje neobičnu moć nedavno uspostavljenim medijskim vlastima i medijskom savetu, koji vode isključivo članovi koje podržava vladajuća partija. Tradicionalno regulatorna tela rukovode samo javnim medijima, ali novi zakon omogućava ovim vlastima da rukovode sadržajem štampanih i elektronskih medija.

– Takva koncentracija moći u regulatornim vlastima je presedan u evropskoj demokratiji i ugrožava slobodu medija – istakla je Mijatovićeva, dodajući da regulisanje štampanih medija može da obuzda slobodnu javnu debatu i pluralizam i da bi to moglo voditi i autocenzuri.

Predstavnica OEBS je kazala da zakon ostavlja mnoštvo ključnih termina nedefinisanim, kao što je zaštita javnog reda, koji, ako se prekrši, zahteva od novinara da otkrije izvor.

Visoke globe

– U nedostatku jasno definisanih smernica nemoguće je novinarima da znaju kada krše zakon – upozorila je Dunja Mijatović, kritikujući i odredbu zakona kojim se zahteva od svih medija da budu registrovani kod nadležnih medijskih vlasti, a kršenje zakona za sobom povlači veoma visoke novčane kazne. Prema mišljenju predstavnice OEBS, novi sistem ugrožava i političku nezavisnost medija javnog servisa, budući da je vladajuća partija predložila nove rukovodioce medija javnog servisa, a da vlast kontroliše budžet svih tih medija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari