Prema izveštaju Ministarstva zaštite životne sredine četiri kikindska velika postrojenja, i potencijalna emitera štetnih materija, uglavnom poštuju zakonske propise i protekle zime nije bilo akcidenata.
Prema informacijama do kojih smo došli uvidom u dokument Sektora za kontrolu i nadzor Ministarstva zaštite životne sredine, u AD Livnica koja je u većinskom vlasništvu koparskog Cimosa, trenutno se nalazi na lageru oko 40 tona polihlorovanih bifenila.

Prema izveštaju Ministarstva zaštite životne sredine četiri kikindska velika postrojenja, i potencijalna emitera štetnih materija, uglavnom poštuju zakonske propise i protekle zime nije bilo akcidenata.
Prema informacijama do kojih smo došli uvidom u dokument Sektora za kontrolu i nadzor Ministarstva zaštite životne sredine, u AD Livnica koja je u većinskom vlasništvu koparskog Cimosa, trenutno se nalazi na lageru oko 40 tona polihlorovanih bifenila. Ova materija koja služi kao komponenta za hlađenje i dobar je provodnik, upotrebljava se u kondenzatorskim baterijama. Ono što je zabrinjavajuće jeste da može biti kancerogen. U Americi je zabranjen 1977, a u Evropi 2001. godine.
Kako se navodi u izveštaju, krivična prijava, koja je svojevremeno podneta protiv ovog povremenog zagađivača je odbačena „pa je odnos poslovodstva prema zaštiti životne sredine promenjen nabolje“. Cimos je od preuzimanja dela Livnice u filtere za prevenciju zagađenja vazduha uložio tri miliona evra, a neke pogone je zatvorio ili konzervirao.
Drugi privatizovani deo Livnice, koji je u vlasništvu francuskog Le Beliera i bavi se proizvodnjom aluminijumskih odlivaka, trenutno pribavlja vodoprivredne dozvole za ispuštanje otpadnih voda, a u toku je i verifikacija Studije uticaja na životnu sredinu za novoinstalisanu opremu.
Nekada najveća fabrika crepa na Balkanu, Toza Marković, nije imala većih zamerki inspektora, jer tokom zimskog perioda i ne proizvodi pločice i crep, a monitoring se u ovoj fabrici vrši redovno.
U MSK, međutim, kubure sa oko 350 tona organskih i neorganskih jedinjenja rastvorenih u toluenu. Nadležni u ovoj fabrici kažu da će tokom ove godine određena količina biti dislocirana u nekoliko preduzeća u Srbiji koja se bave preradom ove vrste otpada. Ostaci, koji nastaju proizvodnjom sirćetne kiseline, spaljuju se na 65 metara visokoj baklji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari