“Nije mogao da se popravi”: Struka pozdravila povlačenje Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima 1foto FoNet Marko Dragoslavić

Drugi put u poslednjih osamnaest meseci Vlada Srbije odustala je od namere da donese novi Zakon o unutrašnjim poslovima.

Kako je saopštila Vlada Srbije, premijerka Ana Brnabić je u dogovoru sa ministrom unutrašnjih poslova Bratislavom Gašićem dala nalog da se Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povuče iz procedure usvajanja.

“U skladu sa svim razgovorima koje je u prethodnim danima predsednica Vlade imala sa relevantnim organizacijama, na Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima dalje će se raditi kroz široke konsultacije”, istaknuto je u saopštenju Vlade uz dodatak da je cilj da se razjasne sve nedoumice u javnosti i da svako razume intenciju zakona.

Povučeni Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima je, najblaže rečeno, izazvao niz nedoumica povodom namera nadležnih.

Stručna javnost je danima unazad kritikovala brojne odredbe nacrta, tvrdeći da predložena rešenja narušavaju slobode građana dok istovremeno proširuju politički uticaj na rad policije.

Najviše zamerki struka je imala na odredbe koja bi legalizovale korišćenje masovnog biometrijskog nadzora. Ništa manje nisu kritikovane ni odredbe koje su proširivale mogućnost policije da ulazi u domaćinstva građana bez odobrenja suda.

Povučeni nacrt je predviđao i proširenje represivnih mera koje bi bile na raspolaganju policiji, od gumenih metaka i zvučnih topova, do ekektrošokova i mreža.

Istovremeno, nacrt je ostavio sve instrumente političke kontrole policije, dodatno ih produbljujući proširujući nadležnosti ministra unutrašnjih poslova.

Predstavnici civilnog društva od kojih su ove kritike dolazile jednoglasno su pozdravili odluku Vlade da sporni nacrt povuče iz procedure.

Kako navodi Bojan Elek, zamenik direktora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku povlačenje nacrta dokaz je da je pritisak javnosti urodio plodom.

– Značajno je to što su se u ovu temu osim nevladinih organizacija uključila i razna strukovna udruženja, kao i opozicione partije, navodi Elek.

Osvrćući se na saopštenje Vlade Srbije, Elek ističe da je ohrabrujuća konstatacija da će se na nacrtu raditi kroz široke konsultacije.

– Ne bi smelo da nam se i treći put ponovi ista situacija da se nacrt praktično radi u tajnosti. Proces bi morao od početka da bude transparentan, kaže Elek.

Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava smatra da je povlačenje nacrta iz procedure u ovom trenutku najbolje rešenje.

– Nacrt je bilo potrebno temeljno izmeniti i veliko je pitanje da li bi dvadesetak dana javne rasprave bilo dovoljno da se koriguju sva sporna rešenja. Mnogo je pametnije što su se nadležni odlučili da nacrt povuku i da u nekom narednom periodu ponovo otvore konsultativni proces, naglašava Ilić.

Povlačanje nacrta pozdravlja i Danilo Krivokapić, direktor SHARE fondacije.

– Nadamo se da će nadležni u ponovoljnom postupku javne rasprave doći do zaključka da nam masovni biometrijski nadzor građana nije potreban, kratko poručuje Krivokapić.

Podsetimo, ovo je drugi put da nadležni povlače Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima. Prethodni put nacrt je povučen na leto 2021. godine, takođe nakon brojnih kritika stručne javnosti. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tada rekao da je on zamolio tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina da povuče nacrt, pošto je u tom trenutku bilo šest meseci do održavanja izbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari