Nije Obradović ugrozio Krušik, već ljudi iz vlasti 1Foto: BETAPHOTO/ Predsednistvo Srbije Dimitrije Goll

Namera predstavnika vlasti da aferu „Krušik“ predstavi kao planiranu zaveru da se uruši poslovanje ove fabrike namenske industrije iz Valjeva i ugroze poslovi ljudi, prema mišljenju naših sagovornika upućenih u slučaj, nije ništa drugo do pokušaj zamene teza i u drugi plan potisne sadržaj informacija koje je u javnost izneo uzbunjivač Aleksandar Obradović.

Ovu propagandnu taktiku u javnosti najčešće koristi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je i pre dva dana, gostujući na televiziji Hepi istakao da je afera „Krušik“ pokrenuta „da se uništi konkurencija, pa makar i mala konkurencija kao što je srpska“.

On je rekao da je izvoz srpske namenske industrije manji i „zato što nema ratova pa se oružje teže prodaje“. Nedelju dana ranije je u blizini Subotice najavio i sastanak sa predstavnicima namenske industrije kako bi se sanirala šteta od afere.

„Naneli su veliku štetu Srbiji, Valjevu, Krušiku. Moraćemo da se borimo, da podižemo Srbiju, vojnu industriju, da zaštitimo 11.000 radnika i da guramo Srbiju napred“, rekao je Vučić.

Na pitanje o aferi „Krušik“, Vučić ne naglasio da će namenska industrija morati da plati visoku cenu za njeno „medijsko razaranje“, jer je valjevska fabrika „izgubila velike poslove“, pošto je iste minobacačke granate bugarska fabrika prodala Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Reagujući na tvrdnje Aleksandra Obradovića o tome da su u „Krušiku kadrovi Srpske napredne stranke zapošljavani bez konkursa, Vučić je ukazao i da je taj čovek, za koga je rekao da nije uzbunjivač, zbog funkcije na kojoj mu je bila majka, dobio posao na isti način, kao i njegova devojka.

Ipak, prema rečima Aleksandra Milovanovića, bivšeg radnika Odeljenja za bezbednost državne firme za promet naoružanja „Jugoimport SDPR“, apsolutno je netačno da je objavljivanje podataka o poslovanju „Krušika“ ugrozilo tu kompaniju.

– Uzrok lošeg poslovanja kompanije Krušik vidi se iz dokumenata koje je objavio Aleksandar Obradović. Krušik nije mogao da funkcioniše po ekonomskim principima zbog toga što su povlašćenim kompanijama prodavali proizvod ispod tržišne cene, a ne zbog objavljivanja tih dokumenata, kaže Milovanović.

Kako dodaje, loši poslovni bilansi Krušika posebno upadaju u oči kada se uzme u obzir da u poslednjih četiri, pet godina ima sve više ratnih konflikata u svetu.

– U ovom periodu je drastično porasla potreba za municijom, koji predstavlja „hranu“ ratnih sukoba. Krušik je u tom periodu povećao proizvodnju, radi se u tri smene, a istovremeno se beleže višemilionski gubici, navodi Milovanović.

Vladimir Gajić, advokat Aleksandra Obradovića, ističe da predsednik Srbije Aleksandar Vučić pričom da njegov klijent urušava Krušik, pokušava da odbrani neodbranjivo i prikrije činjenicu da je vrh režima uhvaćen u aferi Krušik.

– To je pokušaj da se neodgovornost onih koji rukovode Krušikom u poslednjih osam godina prikrije uprkos činjenici da je Aleksandar Obradović već dokazao kako je nanošena šteta Krušiku, kao i činjenica da je Krušik u finansijskoj blokadi već 1200 dana, dok je sa druge strane firma GIM ostvarila preko 3,5 hiljade puta veći prihod od 2016. do danas u odnosu na prethodni period, kaže Gajić. On naglašava da je isti je slučaj sa kompanijama sa kojima je povezan Slobodan Tešić, koji je sponzor Srpske napredne stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari