Skupština opštine Priboj obavestila je početkom meseca pokretače inicijative za raspisivanje referenduma o izgradnji hidroelektrana u Priboju da referendum ne može biti raspisan jer nije prikupljen dovoljan broj potpisa. O tome je pokretače inicijative pismeno obavestio predsednik Skupštine Saša Vasilić.


Inicijativu za prikupljanje potpisa za raspisivanje ovog referenduma pokrenuli su članovi Liberalno demokratske partije u Priboju. Potpisi su prikupljani u vreme izborne kampanje za martovske parlamentarne izbore u Srbiji, a inicijatori su predlagali da referendumsko pitanje glasi: ‘’Da li ste za zabranu izgradnji hidroelektrana na reci Lim na području mesnih zajednica Stari grad i Novi Priboj’’? Skupština opštine ih je obavestila da se na njihovoj listi nalaze 1.453 važeća potpisa, što nije dovoljno jer je po Statutu opštine Priboj za raspisivanje referenduma potrebno prikupiti 10 odsto ili 1.950 važećih potpisa birača.

Jasmin Hodžić, menadžer LDP Priboj i jedan od pokretača inicijative za raspisivanje referenduma kaže da je došlo do opstrukcije Opštinske uprave u Priboju, čiji predstavnici su im u konsultacijama pre pokretanja Zahteva za raspisivanje ovog referenduma dali proizvoljne i netačne podatke o broju upisanih u birački spisak. „Na delu je bilo i proizvoljno tumačenje Zakona o izborima, pa nas je Opštinska uprava obavestila da ne možemo prikupljati potpise u vreme izborne tišine, iako je zahtev za raspisivanje referenduma građanska, a ne politička inicijativa, pa smo umesto da skupljamo potpise sedam dana, na raspolaganju imali samo četiri dana, rekao je Hodžić. On dodaje da će LDP u Priboju nastaviti svoje aktivnosti protiv izgradnje hidroelektana u Priboju jer smatra da je njihova gradnja višestruko štetna za građane Priboja. Po važećem Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi nova procedura za raspisivanje referenduma po istom pitanju može biti pokrenuta po isteku šest mesci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari