Niko u Nemačkoj ne misli na rat, izjavio je feldmaršal Herman Gering u intervjuu koji je preneo dnevni list Vreme 10. avgusta 1939. godine.
Mi smo potpuno mirni i sa pouzdanjem očekujemo mir, onaj mir koji mi hoćemo, ali mi smo i rešeni da se branimo ako možda oni drugi neće da daju taj mir ili ako bi neko hteo da napravi glupost da baci Evropu u rat“, rekao je Gering u intervjuu koji je dao berlinskom listu „Nahtausgabe“ po povratku sa velikog inspekcionog puta.
Vreme prenosi i da je Gering izjavio da je posebno pregledao aerodrome i utvrđenja u Rurskoj oblasti i da je vodio računa da zapadna granica Nemačke dobije što sigurniju zaštitu od napada iz vazduha.
On je dodao da je nemački narod jedinstven u volji da obezbedi „nemački mir“ i on na tom miru odlučno radi.
Prostor u dnevnom listu Vreme je dobila i vest o aferi sa preparatima za rast kose jedne pariske firme zbog koje je na hiljade ćelavih skupo platilo – običnu vodicu.
Vreme je 10. avgusta pisalo i o „grešnoj ljubavi“ zeta i svastike u Vinkovcima. Naime, on je sproveden u Beograd u pratnji krivične policije nakon što je sasuo rastvor kamene sode u lice sestri svoje žene, krojačici Danici Jovanović, zato što nije htela da se uda za njega. Teško povređena Danica Jovanović smeštena je na očno odeljenje, na levo oko ništa ne vidi, a lekari ulažu napor da joj spasu desno.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Dnevni list Pravda u jednoj od udarnih vesti na naslovnoj strani izveštava da je sastavljena nova španska vlada sa generalom Franciskom Frankom na čelu. U okviru istog teksta je i vest da su Španci počeli da prave rovove na neutralnom zemljištu na 20 do 25 jardi od britanskih rovova. Navodi se i da grade cik-cak barikade na glavnom drumu koji vodi od Gibraltara ka Lalineji.
Pred čitaocima se pre 80 godina našla i reportaža sa večere koju su u čast novinara priredili na brodu bečki glumci posle celodnevnog snimanja filma „Lađari Dunava“. Svi prisutni su bili iznenađeni kad je glumica Hilda Kralj, progovorila jugoslovenski, a posebno njene kolege, koje nisu znale da joj je to maternji jezik. Tog dana su snimali scene usred Beograda, u Knez Mihailovoj ulici, a za naredni dan je planirano snimanje u Smederevu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.