Četiri godine od kada je otvoren sef Josipa Broza Tita u Narodnoj banci Srbije javnost nije do kraja saznala šta je čuvano u „depou 555“, ni gde su trenutno predmeti koji su u njemu nađeni.
Kakva je sudbina „Titovog blaga“ ne znaju ni članovi porodice Broz, kao mogući naslednici, ni Karađorđevići, koji takođe mogu da polažu pravo na deo predmeta.
Gordana Spasojević, zastupnica Titove unuke Svetlane Broz, objašnjava za Danas da je postupak otvaranja depoa, odnosno popis i veštačenje Titove zaostavštine bio problematičan u nekoliko aspekata dok prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević ističe da su popisani predmeti, o kojima porodica ništa još uvek ne zna, „ukradena lična imovina“.
„Depo 555 Predsedništva SFRJ“ otvoren je u aprilu 2013. godine, kada je predsednik Tomislav Nikolić oformio tročlanu komisiju na čelu sa savetnikom Oliverom Antićem, koja je popisala sadržaj sefa, ali bez prisustva advokata Brozovih i predstavnika Prvog osnovnog suda, pred kojim se vodila ostavinska rasprava o Titovoj zaostavštini, zbog čega su pravni zastupnici imali brojne prigovore ističući da je sve urađeno mimo zakona.
– Mi smo tražili da sud a ne komisija popiše stvari, kao i da sud bude odgovaran za njihovo čuvanje, međutim od tog zahteva na kraju nije bilo ništa – kaže Spasojević. O problematičnosti rada tročlane komisije za Danas je u novembru govorio i advokat Joške Broza Goran Petronijević ističući da je „depo 555“ poveren komisiji protivzakonito.
Gde se trenutno nalaze predmeti iz Titovog sefa pitanje je na koje Danas nije dobio odgovor ni u kabinetu predsednika Tomislava Nikolića, kome se obratio pre dve nedelje, ni u Višem sudu kome je pisao u sredu. Poslednji put kada se naš list bavio temom Titovog sefa u novembru prošle godine pomenute pitanja takođe su ostala bez odgovora, a Oliver Antić, koji je u međuvremenu postao ambasador u Lisabonu, kazao je da ne može da komentariše događaje iz Srbije za domaće medije jer to zabranjuje Ministarstvo inostranih poslova.
U tročlanoj komisiji koja je popisala stvari iz sefa pored Olivera Antića bili su i general Milorad Simić i Nenad Jevremović, zamenik generalnog sekretara predsednika Srbije a nađeni predmeti su prošli veštačenje za koje Gordana Spasojević kaže da je takođe bilo problematično.
– Veštak je bio čovek ekonomsko-finansijske struke koji je sam u svom nalazu napisao da nije dovoljno stručan, te je predlagao da se angažuju i drugi veštaci koji bi se bavili zlatom, umetnima… U tom nalazu recimo stoje formulacije „predmet žute boje“, a odnosi se na zlato ili „predmet sa jednim kamenom“ a taj kamen može da bude staklo a može i briljantin – priča advokatica Svetlane Broz.
Nalaz veštaka navodi da većina čuvanih predmeta pripada porodici Karađorđević, zbog čega su i članovi dinastije zainteresovani za sudbinu pronađenih stvari. Međutim, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević kaže da porodica nije još uvek dobila spisak iz sefa.
– Sudovi su potvrdili da sadržaj pripada našoj porodici, ali izgleda da niko nema hrabrosti da kaže „dođite i uzmite ono što je vaše“. Ja bih nazvao sve predmete u sefu 555 ukradenom ličnom imovinom. Naša porodica je ujedinjena, tužna i ogorčena. Naša ljudska prava su prekršena – ističe prestolonaslednik.
Prethodnih godina mediji su pisali da se među stvarima u depou nalazi zlato, nakit, drago kamenje, zlatnici, zbirka od 1.300 komada numizmatičkog novca, plavi safir ruske kraljevske porodice Romanov…. kao i da se svi predmeti i dalje čuvaju u Narodnoj banci Srbije na Slaviji. Danas međutim nije mogao da dobije potvrdu ovih informacija od nadležnih.
Da se raspravi Titova zaostavština trebaju tri života
Nakon završetka ostavinske rasprave o Titovoj zaostavštini, koja je trajala čak 35 godina, uložene su dve žalbe za koje Gordana Spasojević kaže da stoje u Višem sudu više od godinu dana. S obzirom da je ostavinski postupak trajao toliko dugo a da se o žalbama takođe ne odlučuje, sagovornica Danas objašnjava da je upućena prestavka Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog kršenja prava na suđenje u razumnom roku koja je odbijena.
– Pre mesec dana dobili smo obaveštenje da je naša prestavka odbačena jer nismo iscrpli sve pravne mere u zemlji. Međutim, radi se o postupku koji već traje preko tri decenije, mi da bismo došli iscrpli sve mere trebaju nam još tri života jer ovde se od početka radi o opstrukciji. Za sve ovo vreme ide se u krug jer prvostepeni sud donese nakaradno rešenje koje drugostepeni ukine i to je igranka koja traje toliko vremena – kaže Spasojević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.