Klinika za infektivne bolesti Kliničkog centra Niš, koja je već četvrti mesec kovid centar, uputila je dopis predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem upozorava na brojne probleme u radu za vreme epidemije korona virusa, među kojima su nedostatak osnovne opreme, poput centralnog razvoda kiseonika i “respirator kreveta”, kao i na manjak lekara specijalista, što se negativno odražava na lečenje pacijenata, saznaje Danas.
U dopisu Vučiću, u kojem ga pozivaju da učini “sve što je u njegovoj moći da se vrati dostojanstvo njihovog poziva, u svakom smislu te reči, za njihovo i opšte dobro“, izražava se nezadovoljstvo „aktuelnom organizacijom posla“ i „materijalnim vrednovanjem njihovog rada i truda“ od strane uprave KC Niš. Dopis su potpisali direktor Klinike Miodrag Vrbić, zamenik direktora Goran Mitrović i devet lekara specijalista.
– Kapacitet naše Klinike iznosi 46 kreveta, a samo četiri takozvana „respirator kreveta“ u jedinici intenzivnog lečenja i tri „respirator kreveta“ u improvizovanoj prostoriji. Nažalost, ne postoji centralni razvod gasova u celoj klinici, pa pojedini respiratorno insuficijentni pacijenti leže u običnim bolničkim sobama, a aparati su priključeni na boce za kiseonikom, što je nedopustivo za ustanovu kalibra Kliničkog centra. Pritom smo konstantno u nedostatku prateće opreme (monitora, pulsnih oksdimetara, kapnografa, tenziometra, aspiratora, itd), a i to što imamo iskamčimo sa mukom i polovno. Kao da naša Klinika nije deo Kliničkog centra, nego neki surogat- navodi se u dopisu rukovodstva i lekara Klinike Vučiću.
Prema njihovim rečima, „klinika je stalno popunjena sa 100 odsto“, a ima i „višak pacijenata“, te se postavlja pitanje šta sa njima.
– Centralni razvod kiseonika tražen je u mnogo navrata, još od prve epidemije gripa AH1N1 2009. godine, ali se uprava (KC) uvek oglušavala o naše zahteve. Medicinske sestre i tehničari prinuđeni su da po ceo dan i noć „kotrljaju“ boce (sa kiseonikom) po klinici, tako da im malo vremena ostaje za terapiju i negu, a još manje za lekovitu lepu reč. I tako, već otežani uslovi rada, pod zaštitinim odelima i maskama, bivaju nepotrebno još mukotrpniji za sve – navode oni.
U dopisu Vučiću se dodaje da će Klinika od 1. jula imati samo deset lekara specijalista, a da je tokom epidemije radila sa 11. Manjak lekarskog kadra je doveo do toga da oni mesečno imaju više od 40 časova dežurstva, kao i da budu pripravni na poziv na posao. I sa tim kadrom “obavili su 4500 ambulantnih pregleda, hospitalizovali sve teške upale pluća, lečili repiratorno ugrožene na respiratorima shodno njihovim kapacitetima“.
– Ali, za razliku od meseca aprila, kada smo u potpunosti isplaćeni, KC Niš sada nema novca da nam taj prekovremeni rad isplati, pa umesto da volonteri budu zapošljavani, mi od zapošljenih specijalista pravimo volontere. Da situacija bude tragikomičnija, već godinu dana ne dobijamo ni platne listiće, a sve pod različitim izgovorima (od kvara aparata, preko nedostatka papita, nemogućnosti slanja istih na imejl adrese), te ni ne možemo da ispratimo u potpunosti svoja primanja- navodi se u dopisu, uz podsećanje da su nedavno, tokom marta i aprila, nazivani “herojima”, kojima je masovno “aplaudirano”.
Rukovodstvo i lekari Klinike za infektivne bolesti upozoravaju i da od 5. juna ponovo raste ukupan broj obolelih “sa ili bez PCR dokaza”, te samim tim “i pacijenata koji su respiratorno ugroženi”.
KC Niš je u jeku epidemije bio jedna od najvećih kovid bolnica u Srbiji, u kojoj je, prema dostupnim podacima, lečeno oko 3.000 pacijenata koji su bili potvrđeni ili suspektni na korona virus. Prema dostupnim podacima, Niš je posle Beograda najveće epidemiološko žarište u Srbiji.
KC Niš ćuti
Uprava Kliničkog centra danas nije odgovorila na pitanja Danasa u vezi sa navodima Klinike za infektivne bolesti u dopisu Vučiću. Oni nisu odgovorili da li im se Klinika obraćala, ukazujući na ove probleme, niti su želeli da komentarišu navode u dopisu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.