Nisu u fokusu deca, već drugi interesi 1Foto: www.mc.rs

Nacrt zakona o zaštitniku prava deteta ne nudi nova rešenja za unapređivanje ove oblasti, krši javni interes izdvajanjem dodatnih sredstava iz budžeta i uvodi sukob nadležnosti.

Ocenila je za Danas zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović, komentarišući najavu ministra rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Aleksandra Vulina da će uskoro biti formirana institucija „dečijeg ombudsmana“.

Istovremeno, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je predložilo Nacrt zakona o uspostavljanju zaštitnika prava deteta, a početkom ove godine taj zakon trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri.

– Nacrt zakona o zaštitniku prava deteta ne nudi nijedan novi mehanizam za zaštitu prava deteta. Naime, u ovom trenutku se poslovima zaštite prava deteta, kontrole i monitoringa državnih organa, prevencije, promocije i unapređenja ostvarivanja prava deteta već bavi Zaštitnik građana. Postavlja se pitanje: kojim će se to aktivnostima baviti eventualno uspostavljeni zaštitnik prava deteta? Nacrt zakona o zaštitniku prava deteta takve posebne, dosad nepomenute i neprimenjene nadležnosti i ovlašćenja državnih organa i tela – ne sadrži. Koji razlog opravdava uvođenje u pravni sistem novog državnog organa kada te poslove, pored Zaštitnika građana, treba da obavljaju vladina tela kao što su Savet za prava deteta i Kancelarija za ljudska i manjinska prava?

Prema njenim rečima, kritiku ovog zakona uputio je najvišim državnim instancama, u nadi da će prepoznati sve manjkavosti tog nelogičnog rešenja.

– Predsednika Vlade i predsednicu Narodne skupštine sam obavestila da ne mogu da podržim ideju uspostavljanja dečijeg ombudsmana posebno zbog toga što ta inicijativa najmanje u svom fokusu ima decu. Da je drugačije, verujem da bi inicijatori zakona o dečjem ombudsmanu lako zaključili da je dalje jačanje uspešne institucije u zaštiti prava deteta, po decu korisnije, po budžet jeftinije, i po svemu logičnije rešenje – navodi Stevanović.

Ona objašnjava da postojeći zakonski tekst ne rešava pitanje aktuelnih slučajeva na kojima zaštitnik već radi, pa treba pitati predlagača kako bi se rešile potencijalne pravne i proceduralne neusaglašenosti.

– Naprotiv, iz zakonskog teksta proizilazi da će se dva nezavisna državna organa baviti istim poslovima u oblasti prava deteta. To bi bilo bi ne samo nepotrebno udvajanje institucija, već i u suprotnosti sa javnim interesom – kaže Stevanović i dodaje da bi kršenje javnog interesa u ovom slučaju bilo finansiranje dečijeg ombudsmana u jeku reformskih mera kada su smanjena izdvajanja za oblasti vitalne za decu – prosveta, zdravstvo, socijalna zaštita.

Ona ukazuje da je to neadekvatan odnos vlasti prema svim građanima, a deci posebno.

– Opredeljivanje budžetskih sredstava za uspostavljanje nove institucije prouzrokovalo bi nepotrebne i neracionalne troškove a pritom potrebni resursi još ni postojećoj instituciji nisu obezbeđeni u potpunosti. To pokazuje da idejnim tvorcima ovog zakonskog teksta u fokusu pažnje nisu deca, već drugi interesi – naglašava Stevanović.

Pored toga, sa radom zaštitnika, objašnjava Stevanović, građani i deca su već upoznati, pa bi ih uvođenje nove institucije možda i zbunilo jer ne bi znali kome sada da se obrate.

– Ovo stoga što se Nacrtom zakona o zaštitniku prava deteta ne dira u nadležnosti zaštitnika građana koji je deci već prepoznatljiv, jer mu se neposredno obraćaju, bilo pritužbama bilo preko internet stranica zaštitnika ili kroz nastavni program građanskog vaspitanja, gde uče o radu ove institucije – zaključuje Stevanović.

Više od 3.000 pritužbi

Zaštitnik građana je u oblasti prava deteta do sada primio preko 3.000 pritužbi, uputio preko 600 preporuka i izradio tri posebna izveštaja a jedan od njih – Poseban izveštaj o slučajevima tzv. „nestalih beba“ ekstenzivno je citirao Evropski sud za ljudska prava u presudi Zorica Jovanović protiv Srbije. Najveći procenat izvršenja preporuka od strane organa vlasti je upravo u oblasti prava deteta i kretao se u proteklim godinama od 87 odsto do 100 odsto. Zaštitnik građana je prvi državni organ koji je u svoj rad uključio decu preko savetodavnog tela – Panel mladih savetnika – koji čini 30 dece iz cele Srbije. Zaštitnik građana ima specijalizovanog zamenika i odeljenje za oblast prava deteta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari