Na današnji dan pre tačno osamdeset godina jugoslovenski listovi Pravda i Vreme o oslobađanju evropskih zemljoradnika i zanatlija od plaćanja poreza.
Hari Geners, urednik spoljno-političke rubrike njujorškog lista komunističke stranke, optužen je za povredu zakona o pasošima. Za isto delo su optuženi i generalni sekretar komunističke partije, kao i blagajnik i bivši agent. Optuženi su jer su putovali sa falsifikovanim dokumentima.
Vreme donosi tekst o tome koliko je Engleska zainteresovana za turski duvan. U jednom natpisu u “Tajmsu” nagoveštava se da bi sadašnji prijateljski odnosi između Velike Britanije i Francuske sa jedne strane i Turske sa druge, mogli imati izvesnog uticaja na običaje engleskih pušača.
U daljem tekstu “Tajmsa” se navodi da Englezima ne odgovara ukus turskog duvana zbog čega se on slabije prodaje nego u prethodnom periodu.
Sitni zemljoradnici i zanatlije biće oslobođeni poreza. Ratni zapleti u Evropi sa svim svojim posledicama nisu ostali bez jakog uticaja na privredu ne samo zaraćenih zemalja nego i neutralnih. U izvesnom smislu u neutralnim zemljama su posledice čak i jače, pogotovo u oblasti spoljne trgovine i poskupljenju mnogih važnih proizvoda, piše list Vreme.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Politički sporazum Sovjetske Rusije i baltičkih zemalja, Litvanije, Letonije i Estonije, postao je odmah vrlo aktuelan, sa gledišta sređivanja i oživljavanja privrednih i trovinskih odnosa. Ovaj sporazum je naročito važan za nadoknadu izgubljenog engleskog tržišta, piše list Pravda.
U istoj četi Druge vazduhoplovne baze u Rajlovcu, u Sarajevu, služe svoj vojni rok zajedno tri rođena brata Nikolića, Stanko, Gojko i Veljko. Oni su ove godine počeli sa služenjem roka, a spavaju u istoj sobi, krevet do kreveta.
Stanko, Gojko i Veljko su sinovi starog crnogorskog četnika, koji pored njih trojice ima još tri sina i tri kćeri. Miloš Nikolić je za vreme rata izgubio imanje pa je sa decom pošao za poslom. Sada radi u Beogradu kao nadničar, piše list Pravda.
Policija u Kairu je otkrila školu za lopove. Ovu školu je vodila jedna vrlo elegantna dama koja je obučavala mlade, nezaposlene devojke. U svome stanu ih je teorijski i praktično u vodila u veštinu lopovskog zanata. Posle završenog učenja devojke su odlazile na ulicu i primenjivale svoje znanje.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.