Noć istraživača: Obilazak sveta za 60 minuta i velika trka Isaka Njutna 1Foto: Noc istrazivaca

Od gradske šetnje pod UV svetlošću preko obilaska sveta za šezdeset minuta do dešifrovanja hijeroglifa i „fosila za poneti“, 13. Evropsku noć istraživača koja se 28. i 29. septembra održava širom Srbije obeležiće neki od najuzbudljivijih naučnih izazova.

Pod sloganom „Istražuj kroz noć, u znanju je moć“ Evropska noć istraživača ove godine poziva sve posetioce na najveću naučnu avanturu u više od dvadeset gradova širom Srbije, a svi sadržaji su besplatni.

Beograđani će biti u prilici da prošetaju ulicama svoga grada kakve do sada nisu videli – zahvaljujući UV svetlu. Kroz alternativnu fotografsku tehniku cijanotipije moći će da otkriju građevine, spomenike, razne objekte, kuće i kafane koje su nekada oplemenjivale duh starog Beograda, a kojih danas nema na tim istim lokacijama.

Zaljubljenici u daleke krajeve i putovanja moći će da obiđu ceo svet za svega šezdeset minuta. Od ulica Londona preko morskih plavetnila uz izlet do Marsa, ovu Evropsku noć istraživača obeležiće jedno veliko putovanje uz svega nekoliko klikova. Oni koji su pak strastveni gledaoci kriminalističkih serija upustiće se sami u rešavanje detektivskih slučajeva. Kroz obradu mesta zločina i analizu bioloških tragova uz pomoć forenzičara saznaće kako se otkrivaju počinioci krivičnih dela.

LJubitelji arheologije zahvaljujući našoj simulaciji života u Lepenskom viru moći će kreiraju sopstveni pejzaž ili vrt iz tog doba! Oni najuspešniji svoje rezultate mogu da fotografišu i podele ih sa celim svetom na društvenim mrežama uz oznaku #zaviriuvir.

Nišlije će ove večeri biti na slatkim mukama s obzirom na to da ih uz šetnju kroz stare avlije i tradicionalno niško zborenje očekuje nekoliko pravih gastronomskih izazova i mezetluka.

Obeležavajući Evropsku godinu kulturnog nasleđa posetioci će biti pozvani da se upuste u razbijanje stereotipa o tradicionalnoj srpskoj kuhinji i izađu iz okvira nadaleko poznatih sarmi, pljeskavica i ćevapa. Uz sve to, upoznaće se sa pomalo zaboravljenim receptima sa juga Srbije, po kojima su se pravila jela tokom prethodnih decenija i vekova. Leskovčane očekuje matematički vremeplov koji će ih vratiti u davno vreme kada još uvek nisu postojali pisani brojevi. Jedno od tadašnjih pomagala za prevashodno trgovinske zadatke, poznato kao abakus i danas se koristi u mnogim krajevima sveta, a Leskovčani će i sami moći da se uvere koliko je složeno ili pak jednostavno bilo računanje na abakusu.

Despotovac ove godine prvi put učestvuje u Evropskoj noći istraživača sa programom koji će zaintrigirati posetioce svih uzrasta. Osim pravljenja popularnih ljigavaca po posebnoj naučnoj recepturi i upoznavanja sa planetama koje čine Sunčev sistem, najveći radoznalci ove noći oprobaće se u pravljenju kolica koja pokreće vazduh.

Posetioci u Svilajncu moći će kao uspomenu na Evropsku noć istraživača da dobiju ni manje ni više nego – fosil za poneti. Vođeni naučnim otkrićima prošetaće se kroz svet fosila, a oni koji se pokažu kao najhrabriji i najodvažniji, baš te večeri mogu postati ponosni roditelji bebe dinosaura. I Jagodina sprema brojne naučne izazove za svoje posetioce, a uz rešavanje naučnih zagonetki kroz koje će otkriti misteriozni prah i tečnost, zainteresovani će moći da se okušaju i u Velikoj trci Isaka NJutna.

Kragujevčani će biti pozvani da se kroz igru upuste u dešifrovanje hijeroglifa, razotkriju njihova značenja i logiku. Na taj način biće im približena kultura starog Egipta, njihovi bogovi i faraoni, ali i njihovo poimanje sveta i života. Za raliku od njih, Smederevo će se posvetiti ulozi lokalnih mitskih pojava i predanja koja se za njih vezuju. Razgovaraće se o mitološkom biću Kemzi, čije se postojanje vezuje upravo za okolinu Smedereva, a najkreativniji posetioci moći će da se uključe u radionicu i izmaštaju svoju Kemzu.

Kruševac će svim posetiocima Evropske noći istraživača otkriti tajne pravljenja tradicionalnih biljnih lekova na naučnoj radionici, dok će ih predavanjem provesti kroz način sakupljanja, sušenja i tretiranja biljaka za pravljenje čajeva, lekova i melema.

Prvi put ove godine Evropska noć istraživača u pojedinim gradovima Srbije biće održana i u subotu, pa će tako stanovnici Ćuprije tokom prvog dana vikenda moći da izađu na crtu talentovanim sportistima. Uz malu pomoć nauke meriće se fiziološki parametri pre, za vreme i posle treninga, pokazujući kakve sve promene na ljudskom telu izaziva fizička aktivnost.

Za kraj, glavni akteri koji će obeležiti sve izazove Evropske noći istraživača pred nama biće upravo sami istraživači koje će posetioci moći bliže da upoznaju, da porazgovaraju sa njima, zavire u njihove laboratorije i naučna istraživanja, ali i saznaju kakva je njihova svakodnevica dok se ne bave naukom. Ovakav način predstavljanja i demistifikovanja nauke jedan je od glavnih ciljeva Evropske noći istraživača.

Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. Sva naučna dešavanja realizuju se kroz tri projekta.

Projekat ReFocuS 2.0 (The Road to Friday of Science), čiji je koordinator Prirodno-matematički fakultet 

Projekat SCIMFONICOM 2018-19 (Science in Motion for Friday Night Commotion) koordiniše Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Fakultetom za fizičku hemiju.

Projekat ReConNeCt (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, a partneri na projektu su Prirodno matematički fakultet Novi Sad, Centar za promociju nauke (CPN), Kreativno edukativni centar, Udruženje naučnih komunikatora – Naukom, Visoka tehnička škola strukovnih studija Zrenjanin I Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.

Sve informacije o sadržajima, lokacijama i satnici Evropske noći istraživača moguće je proveriti na sajtu www.nocistrazivaca.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari