– Nevreme, jaka kiša i poplave koji su krajem prošle sedmice zahvatili veći deo Jugazapadne Srbije, veliku štetu pričinile su i u Novom Pazaru i opštinama Nova Varoš, Sjenica, Prijepolje, Priboj. Zbog obilnih padavina koje su zamutile lokalna izvorišta, već pet dana bez vode za piće je Prijepolje i desetak hiljada stanovnika zlatarskog kraja, a u Novoj Varoši i pojedinim selima pokrenuta su brojna klizišta. Naneta šteta još nije procenjena, a vlada Srbije je najavila pomoć.

Opštinski štab civilne zaštite odmah nakon nevremena i kiše koja je neprekidno padala dvadesetak sati, proglasio je stanje ugroženosti opštine Nova Varoš elementarnim nepogodama. Odluka je doneta zbog štete koje su na stambenim, poslovnim i infrastrukturnim objektima pričinile nabujale reke Bistrica, Zlošnica i Vrševina, kao i brojna stara i nekoliko novopokrenutih klizišta. Najveću štetu pretrpeli su proizvodni pogoni preduzeća Zlatarplast i Gumara, čije poslovodstvo procenjuje da će visina dostići cifru veću od deset miliona dinara. Poplave su onesposobile i saobraćaj na oko stotinak kilometara lokalnih puteva i mostova, ali i okolnih pilana izgrađenim na obalama ovih reka, čiji vlasnici tvrde da im je nevreme uništilo više od 150 kubika rezane građe i čamovih trupaca.

– Stručne opštinske komisije su svakodnevno na terenu i visina štete biće sumirana u narednih nekoliko dana. Do sada su evidentirana oštećenja na oko sto infrastrukturnih poslovnih i stambenih objekata i poljoprivrednih parcela. Preliminarne procene ukazuju da je šteta katastrofalna i da bez pomoći Vlade Republike Srbije nećemo moći da otlkonimo posledice nevremena, kaže Slaviša Purić, predsednik opštine Nova Varoš. Zbog zamućenih lokalnih izvorišta, stanovnici Nove Varoši i okoline imaju velikih probema i sa vodosnabdevanjem. Radnici ovdašnjeg Komunalnog preduzeća pokušavaju da saniraju stanje u ovoj oblasti, ali se građanima još uvek ne preporučuje da vodu koriste za piće, već samo u tehničke svrhe.

Obilne kišne padavine tokom prošlog petka i noći uoči subote nanele su velike štete i na području prijepoljske opštine. Vodostaji Lima, Mileševke, Seljašnice, Zebuđe, ostalih reka i potoka naglo su se povećali, a stvorene bujice nosile su sve pred sobom. Oštećeni su mnogi putevi, mostovi, stambeni i poslovni objekti u prigradskim naseljima i u blizini izlivenih reka, kao i elektro, vodovodna i telefonska mreža, a na gradskim ulicama voda je nanela nezapamćeno velike količine šljunka, zemlje i mulja. Zbog pojave podzemnih voda u prizemnim prostorijama stambenog naselja na Brijegu, u kojima su smeštene kotlarnice, došlo je do prekida u isporuci toplotne energije, koja je nastavljena tek dva dana kasnije kada su aktivirane pumpe za izbacivanje vode. Opštinski štab civilne zaštite koji koordiniše aktivnosti na ublažavanju posledica prošlonedeljnog nevremena u stalnom je zasedanju.

Za veoma kratko vreme u prvim, noćnim satima 7. novembra nabujala Mileševka u svom snažnom pohodu, pored zidina manastira Mileševa, prema Prijepolju i ušću u Lim počela je da nosi sve što joj se našlo u koritu i na širokom pojasu obale. Na ušću Kosaćanke pored nemanjičke zadužbine Mileševka se izlila preko kamenog bedema u donji deo manastirske porte i potkopala rečno korito prema zgradi gostoprimnice i Radio Mileševe, oštetila prizemlje novog konaka, podzide i zagat za vodenicu i elektranu.

Bujica Mileševke na više mesta potkopala je put od Prijepolja prema manastiru, odnela nasipe i veoma oštetila letos novoizgrađena i u saobraćaj puštena dva betonska mosta između naselja Luke i Nepek. Na tom području reka je potkopala i veliku betonsku stopu na kojoj je nalazio stub dalekovoda, zbog čega su meštani nekada ‘’na divlje’’ izgrađenog naselja Nepek ostali potpuno odsečeni od ostalog sveta, bez puta, struje, telefona i vode. U noći ‘’otvorenog’’ neba voda je srušila i stari most na reci Zebuđi u čijoj blizini je došlo i do kidanja vodovodnih cevi. Prekinuti su i lokalni putni pravaci Mioska – Hrta i Bare – Kamena Gora, a bujica je uništila i zaustavila saobraćaj motornih vozila i prema selu Džurovo.

Razmere pričinjenih šteta u opštini Prijepolje od nabujalih reka i poplava tek će se utvrđivati. Službama lokalne samouprave oštećeni građani, firme i ustanove već se obraćaju i traže pomoć. „Sada je, ipak, najvažnije da u što kraćem roku osposobimo puteve, uklonimo velike količine zemlje i mulja sa ulica, pomognemo građanima kojima su oštećene kuće, obezbedimo ljudima ispravnu vodu za piće, struju, grejanje i prevoz“, kaže u izjavi za Sandžak Danas Dragoljub Zindović, predsednik opštine Prijepolje.

U Sjenici i okolnim selima izlile su se rečice Grabovica, Vapa i Kablanica, a uoči prošlog vikenda gotovo ceo grad nije imao ni vode ne struje. Na području Sjenice lokalne vlasti su proglasile vanredno stanje, a prema rečima člana opštinskog veća zaduženog za sanaciju Zlatka Jusufovića tih dana je palo čak 72 litra kiše po metru kvadratnom. Veliki broj sela prema mesnoj zajednici Bare bio je odsečen zbog zakrčenog puta odronima. Situacija se u nedelju malo primirila, ali Sjeničani, kao i građani tog dela Srbije strahuju da bi narednih dana ponovo moglo da dođe do padavina koje bi izazvale nove poplave. Sjenicu je u subotu posetio ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić koji je najavio da će Vlada pomoći poplavljenom području.

Ni najstariji meštani Priboja ne pamte da je poplava pribojskom području nanela više štete kao što je bilo u noći između petka i subote. Izlile su se Lim, Sućeska, Kratovska rijeka, Uvac, a za vrlo kratko vreme nabujali su potoci. Najviše štete je na području Sastavaka i Kratova, gde su bujice uništile malinjake, voda je prodrla u trapove tako da su mnoga domaćinstva na ovim prostorima ostala bez krompira koji je bio smešten u trapove, uništeni su i ribnjaci u Kratovu i Draževićima, voda je nosila kokošinjce i obore sa svinjama, u Kratovu i Sastavcima obrušeni su mostovi.

U naselju Rabrenovac zbog odnošenja potpornih zidova ugroženo je 20-tak kuća, u naselju Luka voda je prodirala i u barake u kojima stanuje 17 porodica, u Sastavcima je poplavljena pilana Srbijašuma i dvorište OŠ „9. maj“. Meštani prigradskog naselja Banjski Čamac bili su odsečeni od grada jer je Lim poplavio put. Od površinskih i podzemnih voda oštećena je kotlarnica RH Centra Banja.

Opštinski Štab civilne formirao je komisije koje obilaze ugrožena područja, a opštinsko rukovodstvo pozvalo je meštane Priboja da prijave štetu na poljoprivrednim gazdinstvima, građevinskim objektima i infrastrukturi. Prema poslednjim informacijama oko 30 porodica koje su pretrpele štetu od poplava od Crvenog krsta Srbije dobile su ćebad, higijenske pakete, gumene čizme, konzerviranu hranu i najlonske folije.

Prošlonedeljne polave nisu mimoišle ni Novi Pazar. Raška, Jošanica i Ljudska reka izlile su se iz svojih korita i polavile dvorišta, poljoprivredna imanja, odnele deo puteva i montažne mostove. Ekipe Komisije za procenu štete su na terenu i procenjuju posledice poplave i vrši se sanacija. Zbog obilnih padavina urušio se deo mosta na regionalnom putu Novi Pazar-Tutin u selu Šavci, desetak kilometara od Novog Pazara. Preduzeće za puteve je uspelo da sanira tu deonicu. U tom delu novopazarske teritorije, od vodene bujice Ljudske reke popucale su cevi na zaobilaznici. Na deonici puta Banjska petlja – Novopazarska Banja, saobraćaj se odvija i dalje jednom kolovoznom trakom, jer je 20 metara puta oštetila voda koja je odnela i tri montirana mosta. U naselju Banjska petlja osam domaćinstava poplavile su otpadne i fekalne vode iz glavnog gradskog kolektora. Raška je u svom donjem toku poplavila poljoprivredna imanja od sela Postenje do sela Pilorete, a na udaru vode našlo se i romsko naselje u selu Blaževo. Voda je u tom naselju odnela tri montažna objekta i sedam poplavila. U svim objektima bila je smeštena stoka. Reka Jošanica je u gornjem toku poplavila tridesetak dvorišta i jednu kuću. Dezinfekciju i deretizaciju obavljaju ekipe Zdravstvenog centra, a pomoć stanovništvu na poplavljenom području odmah je uputio Crveni krst. Poplave su najviše štete pričinile na infrastrukturnim objektima, posebno na putevima.

Smeće smanjilo korita reka

Poslednjih godina poplave su veoma česte na novopazarskom području, a najčešći uzrok su smanjena korita reka zbog bacanja smeća i pregrađivanja mostovima. Prilikom obilaska poplavljenih naselja, novopazarski gradonačelnik Meho Mahmutović je rekao da će sve prepreke iz reka ukloniti mehanizacija javnih preduzeća i da se „više neće dozvoliti da svake godine imamo iste probleme“.

Od nedelje bez vode za piće

Zbog pogoršane hidrološke situacije i povećane mutnoće na izvorištu reke Seljašnice u čijoj blizini se nalazi i gradsko vodovodno postojenje, stanovnici Prijepolja i prigraskih naselja od nedelje nemaju vodu za piće iz centralnog vodovoda. Na povećanu mutnoću vode kao i da je neupotrebljiva za piće građane su saopštenjem za javnost upozorili odgovorni iz Javnog komunalnog preduzeća ‘’Lim’’ uz uveravanja da je njihova i Zavoda za javno zdravlje iz Užica laboratorijska higijensko-sanitarna kontrola na vodovodnom postrojenju stalna. Kada će se situacija promeniti da bi se voda iz gradskog vodovoda u Prijepolju, osim za tehničku upotrebu, mogla koristiti i za piće nezahvalno je prognozirati. Posebno zbog najava novih kiša koje mogu usporiti izbistravanje vode u glavnom vodovodnom postrojenju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari