Donedavni predsednik EADS, proizvođača erbasa, Noel Foržar, zadržan u pritvoru 28.maja, pušten je da se brani sa slobode uz kauciju od milion evra, obavezu da se redovno javlja policiji i da ne stupa u kontakt sa drugim optuženim i svedocima. Istražni organi smatraju da „ima ozbiljnih i međusobno povezanih indicija“ da je Foržar, dok je bio predsednik EADS, najveće svetske aeronautičke kompanije koja proizvodi, između ostalog, „erbasove 350 i 380“, iskoristio svoj položaj i neposredno pred pad vrednosti akcija zbog kašnjenja isporuke „erbasa 380“, prodao svoj paket akcija od 4,3 miliona i tako ostvario veliku materjalnu korist.
Donedavni predsednik EADS, proizvođača erbasa, Noel Foržar, zadržan u pritvoru 28.maja, pušten je da se brani sa slobode uz kauciju od milion evra, obavezu da se redovno javlja policiji i da ne stupa u kontakt sa drugim optuženim i svedocima. Istražni organi smatraju da „ima ozbiljnih i međusobno povezanih indicija“ da je Foržar, dok je bio predsednik EADS, najveće svetske aeronautičke kompanije koja proizvodi, između ostalog, „erbasove 350 i 380“, iskoristio svoj položaj i neposredno pred pad vrednosti akcija zbog kašnjenja isporuke „erbasa 380“, prodao svoj paket akcija od 4,3 miliona i tako ostvario veliku materjalnu korist. Posvetivši celokupnu svoju karijeru da se popne na vrh, šezdesetdvogodišnji Noel Foržar sada se nalazi suočen sa optužbom zbog koje može da bude osuđen na višegodišnju robiju. Kako se saznaje iz nezvaničnih izvora bliskih istrazi, Foržar se brani prilično neubedljivo „da nije imao saznanje o kašnjenju u proizvodnji erbasa 380“, iako je bio predsednik kompanije!
Prema pisanju Figara bliskog vladi, 16 francuskih i nemačkih direktora EADS očekuje istraga ili su već pred istražnim organima zbog istog dela kao i Foržar. Ovaj vikend je bio vrlo buran u aeronautičkoj kompaniji koja je odbijala da stupi u kontakt sa javnošću. Jedan od učesnika u aferi EADS, prema pisanju Liberasiona, povezan je i sa nekadašnjim lažnim optužbama o tajnim računima u Luksemburgu između ostalih i sadašnjeg predsednika Nikole Sarkozija o čemu je Danas već pisao.
Opozicioni Liberasion piše: „Danas u svetu privrede i politike veliki broj osoba mora da se nelagodno oseća“. Sa jedne strane rukovodioci najvećih kompanija, koji poseduju, kao nagradu za svoj rad, značajnu količinu akcija preduzeća kojim rukovode, zloupotrebljavaju poslovna saznanja za lično bogaćenje, dok sa druge strane predsednici banaka i investicionih fondova vode računa samo o kratkoročnoj, dnevnoj dobiti. To je pokazao i nedavni gubitak banke Sosiete ženeral čiji su rukovodioci, pre svega generalni direktor Daniel Buton, ignorisali šta se zapravo događa u banci, što je dovelo do gubitka od preko pet milijardi evra. Z.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.