Senat Univerziteta u Beogradu zatražio je od Fakulteta organizacionih nauka (FON) da formira stručnu komisiju koja će uraditi stručnu analizu doktorske disertacije gradonačelnika Beograda Siniše Malog.
Senat na današnjoj sednici nije prihvatio odluku Etičke komisije FON-a, koja je ranije odbila kao neosnovan zahtev za utvrđivanje neakademskog ponašanja u slučaju prijave plagijata doktorata Siniše Malog.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević rekao je novinarima posle sednice da je FON načinio propust u proceduri, jer je po Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova bio obavezan da formira stručnu komisiju, koja jedina može da izvrši ekspertsku analizu doktorata.
“Etička komisija FON-a je odbila zahtev kao neosnovan ne obrazlažući postojanje elemenata lažne prijave, već se upustila u razmatranje celokupne dokumentacije, s obzirom na to da je na fakultetu predmetni slučaj bio razmatran i da je izvršena analiza doktorske disertacije i između ostalog zaključeno da ona sadrži orginalne naučne doprinose koji su dovoljni za pozitivnu ocenu, da sadrži određene propuste u načinu citiranja iza kojih ne stoje nečasne namere i koji su zanemarljivi u odnosu na ciljeve istraživanja, što je prema pravilniku u nadležnosti stručne komisije”, navodi se u zaključku Senata, usvojenom jednoglasno i bez rasprave, koji je pročitao Bumbaširević.
Prema važećem pravilniku stručna komisija ima najmanje tri člana iz odgovarajuće naučne oblasti, od kojih su dva sa fakulteta, a jednog imenuje veće grupacija Univerziteta. Međutim, prema dopunama pravilnika koji je Senat juče usvojio u radu stručne komisije učestvuje i jedan član koga imenuje Nacionalni savet za visoko obrazovanje, ali nismo uspeli da dobijemo obrazloženje da li će se te izmene odnositi na ovaj slučaj.
Pravilnik predviđa da u sastavu stručne komisije ne mogu da budu nastavnici ili istraživači koji su prethodno napisali pozitivnu recenziju rada, mentor i članovi komisije za ocenu i komisije za odbranu, kao ni potpisnici zvaničnih izveštaja. Nakon formiranja, stručna komisija mora da dostavi svoj izveštaj etičkoj komisiji fakulteta u roku od 60 dana. Pravilnik predviđa i da “na obrazloženi predlog stručne komisije, ovaj rok u izuzetnim slučajevima može biti produžen za dodatnih 60 dana”. Kada ona završi svoju analizu, etička komisija ima 15 dana da sastavi izveštaj i dostavi ga dekanu, koji ga potom upućuje Nastavno-naučnom veću radi odlučivanja.
Pravilnik je predvideo i mogućnost žalbe Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu kao drugostepenom organu, koji takođe ima rok od 60 dana za izjašnjavanje, a odluka tog tela je konačna.
O pismu tajno
Na jučerašnjoj sednici Senata nije pominjano pismo koje je akademik Dušan Teodorović uputio Bumbašireviću, a u kojem zahteva od rektora da ne promoviše Sinišu Malog u doktora nauka. Prema saznanjima Danasa, taj dopis je bio tema sednice proširenog rektorskog kolegijuma, održane pre Senata, na kojem je pomenuti zaključak usaglašen. Sednice rektorskog kolegijuma inače nisu otvorene za medije. Dekan FON-a Milija Suknović nije juče želeo da komentariše odluku Senata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.