Nacionalna strategija razvoja pravosuđa za period 2019-2024. godina pomoći će unapređenje efikasnosti suđenja, kao i da se umesto maksime „pravda je spora, ali dostižna“, uvaži princip „spora pravda – negacija pravde“, izjavio je danas u Nišu direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić.
Predstavljajući radni tekst Strategije razvoja pravosuđa na okruglom stolu u Skupštini grada Niša, Vujić je rekao da taj sveobuhvatan dokument počiva na principima nezavisnosti, nepristrasnosti i samostalnosti, a u fokusu je jačanje integriteta, stručnosti i efikasnosti u pravosuđu.
„Dobar deo strategije posvećen je unapređenju efikasnosti suđenja i uvođenja u sistem alternativnih načina rešavanja sporova, počev od medijacije do drugih alternativnih načina. Time dodatno rasterećujemo sudove da mogu da se posvete složenijim pitanjima“, istakao je Vujić.
On je kazao da je radna grupa Ministarstva pravde prilikom izrade Strategije pravosuđa vodila računa da neke dobre ideje budu prilagođene domaćim uslovima, te i pri utvrdjivanju broja sudija i tužilaca.
„Još stoji ta činjenica da smo mi među zemljama sa najvećim broj sudija po glavi stanovnika. Međutim, tu mora da se ima u vidu šta naše sudije rade, koje su njihove nadležnosti. Za razliku od naše zemlje, ima zemalja gde sudija odlučuje samo o bitnim stvarima, dok sve ostalo rade njegovi saradnici“, objasnio je Vujić.
On je rekao da „reforma pravosuđa počiva na činjenici da moramo da učinimo pravdu dostupnijom građanima, a da istovremeno stvorimo ambijent koji bi bio pravno odgovarajući za investitore i privlačenje investicija“.
Zаmenica direktorа Prаvosudne аkаdemije Mаjdа Kršikаpа izjavila je da je jedan od ključnih prioriteta dalje jačanje nezavisnosti sudstva što podrazumeva promenu Ustava, izmenu zakonskih i podzakonskih akata i donošenje drugih dokumenata.
Prioriteti Strategije, dodala je ona, jesu i podizanje kvaliteta i stručnosti, i jačanje nezavisnosti Pravosudne akademije.
„Strategije i akcioni plan za poglavlje 23 su usklađeni jer idemo u pravcu da akcioni plan za Poglavlje 23 bude zapravo bude i akcioni plan za sprovođenje mera iz Strategije razvoja pravosuđa“, kazala je Kršikapa.
Radni tekst Nacionalne strategije razvoja pravosuđa rezultat je rada radne grupe sa 30 članova, među kojima su predstavnici Vrhovnog kasacionog suda, Republičkog javnog tužilaštva, Državnog veća tužilaca, advokature, Pravosudne akademije, javnobeležničke komore, Društva sudija Srbije, Udruženja tužilaca Srbije, Udruženja sudija i tužilaca, kao i Komore izvršitelja.
Radni tekst Strategije predstavljen je u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, a 24. juna biće predstavljen u Beogradu.
Stručna javnost pozvana je da, u okviru konsultativnog procesa, dostavi svoje komentare do 15. jula.
Konsultаtivni proces o rаdnom tekstu Strаtegije rаzvojа prаvosuđа zа period od 2019. do 2024. godine orgаnizuje Ministаrstvo prаvde uz podršku projektа USAID „Vlаdаvinа prаvа“.
Niz strukovnih i drugih udruženja je medjutim već kritikovao radni tekst te strategije kao korak unazad za pravosuđe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.