Lideri NATO okupili su se juče u Strazburu na redovnom godišnjem samitu, na kojem će biti obeležena šeztedesetogodišnjica postojanja Vojnog saveza, suočeni sa neprijatnom realnošću neuspeha prve misije Alijanse izvan Evrope koja rizikuje da podeli savez.
„NATO samit je prilika da se razmene mišljenja i nadam se, pronađe sporazum o daljim koracima, uzimajući u obzir nove američke napore koji uključuju više podrške i pomoći Pakistanu, napore u cilju jačanja avganistanske policije i iskorenjivanja korupcije u vlasti u Kabulu“, izjavio je generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer. Iako su lideri i pre početka samita naglasili da dvodnevno zasedanje ne sme biti samo rođendanska proslava, ne očekuje se veliki proboj povodom ključnih izazova sa kojima se suočava Alijansa.
Kako je i najavljeno, američki predsednik Barak Obama predstavio je novu strategija za Avganistan pred saveznicima NATO, koja odražava rešenost da se pobedi u ratu pomoću dominantnije uloge Amerike. Najavljeno povećanje broja američkih vojnika u Avganistanu na ukupno 68.000 do kraja godine u odnosu na sadašnjih 38.000 jasan je znak amerikanizacije operacije koja je u proteklih nekoliko godina bila podeljena između američkih trupa i savezničkih snaga. Sposobnost NATO da uspešno okonča rat u Avganistanu posmatra se kao ključni test moći Alijanse. Iako su evropske vlade jasno stavile do znanja da nisu voljne da rasporede dodatne kopnene snage u Avganistan, mnogo više gaje entuzijazma povodom humanitarne i razvojne pomoći oslabljenoj vladi u Kabulu. Američki NATO saveznici nude novčanu pomoć ali i nekoliko hiljada civilnog osoblja.
Ono što je Avganstanu potrebno, ističe jedan nemački zvaničnik, nije veći broj stranih vojnika već mnogo više avganistanskih trupa i policijskih zvaničnika. Nemačka će uputiti novi policijski mentorski tim, dok će nekoliko stotina policijskih zvaničnika stići iz Francuske, Italije, Holandije, Portugala, Rumunije i Španije. Francuska pokušava da koordiniše drugi stub evropskih policijskih snaga u Avganstanu koji će biti zaduženi za obuku na period od više od 11 meseci. Takav projekat, za koji neki neki evropski zvaničnici smatraju efikasniji je od slanja lokalnih policijskih zvaničnika u Kabul, može imati evropsku etiketu.
Sarkozi je upriličio najbolji mogući doček za Obamu – razapet je crveni tepih, raspoređena počasna vojna straža i vojnici u svečanim uniformama ispred veličanstvene Roan Palate iz 18. veka. Samitu prisustvuju i američki državni sekretar Hilari Klinton i šef francuske diplomatije Bernar Kušner.
Mere bezbednosti na najvišem nivou
Strazbur – Masivna francusko-nemačka bezbednosna operacija preduzeta je juče u Strazburu nakon što je u četvrtak uveče došlo do žestokog obračuna između policije i brojnih demonstranata, protivnika NATO. Francuska policija još drži u pritvoru 100 od 300 osoba uhapšenih u neredima maskiranih demonstranata. Prema nekim procenama, više od 65.000 demonstranata, protivnika NATO, iz nekoliko zemalja slilo se u oblast. Više od 25.000 francuskih policajaca patrolira ulicama Strazbura, dok je nekoliko stotina nemačkih vojnika raspoređeno na dva mesta gde se očekivo dolazak protivnika NATO. Dva nemačka grada Kel i banjsko odmaralište Baden Baden domaćini su događaja upriličenih povodom šest decenija postojanja Alijanse. Grupe mladih, od koji su mnogi imali kapuljače na glavama, marširali su u četvrtak uveče predgrađima Strazbura noseći parole na kojima je pisalo „Stop represiji u Londonu i Strazburu“. Tom prilikom su razbijali vozila koja su im se našla na putu, izloge obližnjih radnji i barikade postavljene na ulicama. Zabeleženi su brojni incidenti. Prema navodima dopisnika, jedan nemački reporter hitno je odveden u bolnicu zbog povreda u predelu stomaka. Policija je uz pomoć suzavaca i gumenih metaka rasterivala demonstrante sa ulica francuskog grada. Prema izjavama dopisnika, u mnogim delovima grada saobraćaj je zabranjen. Škole i univerzitetu takođe su zatvoreni, dok su mnoge prodavnice i restorani zaključali svoje objekte tokom trajanja samita. S. D.
Francuski specijaliteti na meniju
Strazbur – Pokušaji Džejmija Olivera da svojim kulinarskim specijalitetima impresionira lidere G-20 u Londonu nisu ništa u poređenju sa specijaliteta francuske kuhinje „najneobičnije na svetu“, kaže Emil Jung, šef kuhinje zadužen za pripremanje jela za učesnike samita. Jung, inače vlasnik proslavljenih restorana u Strazburu Le Krokodil otkriva da su se na meniju našla jela iz francuske kuhinje sa uglavnom sezonskim proizvodima, špargle, mlada jagnjetina, čuveno alzatsko vino (sa francuske istočne granice) pinot Gris. Ali i iznutrice od patke i guske, što je možda etnički problem za Baraka Obamu, ističe Jung, budući da su ova jela zabranjena u nekoliko američkih država. Bivši američki predsednik Ronald Regan tokom posete Francuskoj 1985. večerao je u Jungovom restoranu sa tadašnjim francuskim liderom Fransoom Miteranom, kada je odabrao gušćju džigericu, ali tek pošto je jelo probao njegov pomoćnik. S. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.